Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Siyah - Beyaz Sergen Hoca

İİki kere Konya
Türk antrenörlüğünün son dönem yükselişi ülke futbolu adına sevindirici bir gelişme elbette. Konya maçında Sergen Yalçın’ın, takımı 21. dakikada 10 kişi kalmasına rağmen oynattığı cesaretli ve ofansif futbol alkışı fazlasıyla hak ederken, İsmail Kartal’ın eksik rakibine karşı kazanmayı değil beraberliği düşünmesi dikkat çekiciydi. Beşiktaş, uzatmalarla birlikte neredeyse 75 dakikayı eksik oynamasına rağmen Josef De Souza önderliğinde oldukça baskın bir futbol sergiledi. 8 günde 3. maçlarını oynuyor olmalarına rağmen Souza, Wellinton, Rosier, Vida, Ghezzal ve Larin iki kişilik performans gösterdi. Gecenin beyaz tarafından her türlü olumsuzluğa rağmen futbolundan ödün vermeyen Sergen Yalçın, siyah tarafındaysa bir kişi fazla oynamasına rağmen oyunun momentumunu eline almak için hamle yapamayan İsmail Kartal vardı.

Kupada da Konya
Maçtan önce konuştuğum Beşiktaşlılar’ın büyük çoğunluğu ‘Ne olursa olsun yeter ki sakatlık olmasın ve maç uzamasın’ diyorlardı. Haklılardı, çünkü TFF’nin 21 takımlı lig fikstürü saçmalığında kadronuzda 20 iyi oyuncu bile olsa oyun istikrarını korumak hiç kolay değil. 

Yeterli verimi alamadılar
Ghezzal 11’de yokken bir kez daha Beşiktaş hücumun kanatlarından yeterli verimi alamadı. N’Koudou ve Hasic, Cenk Tosun’u yeteri kadar besleyemediler. Cenk’in arkasındaki Oğuzhan ise maça çok iyi başladı ve oyundan alınana kadar duran toplar hariç gayet olumlu bir katkı sundu. Genel olarak sadece N’Sakala değil özellikle normal sürenin son çeyreğinde rakip ceza alanı içinde Beşiktaşlı oyuncular hep topa gereğinden en az bir kez fazla dokundukları için de 90 dakika sonunda 2. golü bulamadılar.

Harika Kanadalı
Beşiktaş maça sanki Konya’daki kupa maçında hiç uzatma oynamamış gibi fizik kondisyonu zirvede başladı, zorlu hava şartlarına rağmen en az bir yarım saat daha ekstra oynayabilecekmiş gibi bitirdi. Ghezzal “Her şeyi yapsa da gol atamıyor” diyenlere “Ben atarsam jenerik olur” dercesine usta işi bir 90’a plase ile gol perdesini açtı. Bu iklim şartlarında ilk golü atmak ekstra değerliydi ama ilk yarıdan 2’yi 3’ü atmak paha biçilmezdi. Beşiktaş ilk 45’te 15 kez Gençlerbirliği ceza alanı içinde topla buluştu ama Aboubakar gününde değildi. 31’de Ersin çok kritik bir kurtarış yapmasa devre arasına 1-1’le bile girilebilirdi. 

Orta sahanın dinamosu Jossef
Beşiktaş’ın orta sahası hep çok formda. Josef de Souza taş gibi orta saha olduğunu her maç bir kez daha ispatlıyor. Son dakikada Cenk’e yaptığı şık asist maçın en estetik hareketlerinden biriydi. Atiba’nın insan üstü eforu dikkat çekiciydi. Hafta içi kupada Konya deplasmanında neredeyse 110 dakika sahada kaldıktan sonra Gençlerbirliği’ne karşı karlı zeminde 90 dakika aynı tempoda oynamak büyük iş doğrusu.

Bakalım genç yaşında büyük bir camianın yükünü çekmeye çalışan Sergen Hoca, sezon sonunda ipi göğüsleyerek Okan Buruk gibi genç yaşında futbolcuyken yaşadığı mutluluğa hocayken de ulaşabilecek mi? Bekleyip göreceğiz… Tecrübesi eksik olabilir ancak biz taraftar olarak sonuna kadar inançlıyız.

Gelecek yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın…
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar