Cemil Selçuk YILDIRIM

Cemil Selçuk YILDIRIM

Mail: yazarlar17@teknikelektrik.com

OLACAK… OLACAK…

OLACAK… OLACAK…

Fenerbahçe, son maçlarında özellikle de Alanyaspor karşısında saha içinde düşündüklerini oyuna aktarabilme yeteneğine sahip bir takım gibi mücadele etti. Disiplini elden bırakmadıkça da bu durum gelişerek devam edecektir. Jesus kafasındaki oyun anlayışını adım adım uygulamaya başlamış görünüyor.  

Geçtiğimiz birçok yazımda da belirttiğim gibi savunmaya ve forvete kaliteli yeni oyuncuların yerleştirilmesi kesinlikle gerekli. Futbol konusunda hiçbir fikri olmayan herhangi biri takımın attığı, yediği gollere yani averajına bakında Fenerbahçe’nin savunmasında bir sıkıntı olduğunu hemen anlayabilir. 

Şu anda adam eksikliğinden mi hocanın oyun düzeninden mi bilinmez az adamlı bir savunma söz konusu. Bu durum az önce de belirttiğim gibi basit bir şekilde gol yememize neden oluyor. Diğer bölgelerden savunmaya destek olunsa da yeterli olmadığını bir kez daha belirtmeden geçemiyorum. 

Oyunda paylaşımcılık ve gol yollarındaki baskı taraftardan takdir topluyor. Yediğimiz gollerin sayısını da azalttığımızda önümüzdeki maçlarda çok farklı galibiyetler bizlere moral olacaktır. 

Fenerbahçe’de sahadaki oyuncularla kenarda oturan futbolcuların kalitesinin “birbirine yakın” olmasını da hesaba kattığımız zaman, gelecek için umutlanmamak elde değil.  

Ayrıca; takım farklı öndeyken bile Jorge Jesus’un saha kenarından futbolcularını motive eden duruşu ve ciddiyetini koruması takımdaki disiplini en üst seviyeye çıkarmış durumda. Futbolda ve diğer tüm takım oyunlarında, disiplin takım olmanın mücadelenin ve nihayetinde başarıya ulaşmanın olmazsa olmazıdır. 

Fenerbahçe’nin oyunu düzeni rakibi çaresiz bırakacak cinsten. Öyle bir düzen, çeşitlilik ve ülke ölçeği üzerinde atletizmdi ki tribüne gelen ya da televizyon karşısındaki taraftarlara da tıpkı sahadakiler gibi eğlenmek düştü. Beri yandan sahadaki bu düzen ligin devamı için diğer takımların Fenerbahçe konusunda ev ödevlerini hayli ağırlaştırmış olmalı! Ancak ligin 9. sırasının altında kalanlar o kadar halsiz görünüyor ki Fenerbahçe dersine çalışmak bir yana rutin dersleri bile halledemez görünümdeler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar