Reha Mirsad KARTAL

Reha Mirsad KARTAL

Mail: yazarlar34@teknikelektrik.com

Sayın Devlet Bahçeliden Tarihi Adım

Başkanlık.... Geçtiğimiz ay TBMM’ de ki meclis gurubunda MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Başkanlık Sistemine geçilmesinin önünü açacak tarihi ehemmiyet de bir konuşma yaptı.Sayın Devlet Bahçeli’ yi burada ki sayfamda defalarca çok ağır eleştirdiğim zamanlar olmuştur ama Devlet’in tıkandığı ve çözüm üretemediği her an da Sayın Bahçeli o kadar pratik ve önemli destekler vermiştir ki krizler en kolay biçimde aşılmış ve milletimiz rahatlamıştır. Bunu tekrar Meclise girdiği 2007’de sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığını sağladığında yine 2011 de CHP ve HDP (o günkü BDP)’nin TBMM’yi boykot edip girmemelerinde Meclis’e girip boykotu kırması ve şu an da FETÖ temizliği yapılmasının olmazsa olmaz şartı olan OHAL yasasının Meclisden Temmuz ayında geçebilmesi için Ak Parti gurubuna destek vermesi olarak hatırlayabiliriz. 


Sayın Devlet Bahçeli’yi uzun yıllardır siyasette izleriz, çok tecrübeli bir politikacı ve Genel Başkandır. Kendisi bildiğimiz kadarı ile de Başkanlık sistemini değil Parlamenter sistemi savunurdu. Ancak o da gördü ki Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamenter sistem ile daha gidecek bir yeri kalmamıştır. 


Başkanlık sistemi hakkında çok bilgimiz var mı derseniz itiraf edelim ki hiç birimiz bu konuda doyurucu bilgiye sahip değiliz.Zaten Türkiye’de Başkanlık sistemi uygulanacak dahi olsa bu nasıl bir tip Başkanlık sistemi olacaktır daha belli değildir. Bildiğimiz tek şey belkide ‘’Koalisyonların ve çift başlılığın olmayacağı bir sistemdir”,  bu sistemde milletvekillerinin bir daha seçilip seçilmeme korkusu yoktur. Bakanlıklar milletvekillerinden seçilecek diye bir şart yoktur. Devlet Başkanı dışarıdan istediği bir kişiyi bakan olarak atayabilir. Sadece bunu temel alsak dahi Başkanlığın bir istikrar unsuru olacağı kesindir. Başbakan şunu dedi Cumhurbaşkanı bunu yaptı gibi cümleler artık kurulmayacak ve çift başlılık olmayacak. Bu siteme geçilip geçilmemesine de halkımız karar verecektir şüphesiz. Yalnız halka gidilebilmesi için dahi 330 milletvekili desteği gerekmektedir meclise gelecek yasa teklifine.. Ak Partinin vekil sayısı bu yasa teklifini referanduma götürmeye dahi sayısı yetmiyordu. 316 olan sayısından dolayı. Sayın Devlet Bahçeli’nin bu açılımı ile sayının 350’ye ulaşabileceğinin göstergesi olmuştur. Başbakan Sayın Binali Yıldırım da meclis den 330’da çıksa 367 veya daha fazla da çıksa bu mühim konunun halkımıza yani en yüce mercii kabul ettiğimiz Türk Milleti’nin reyine sunacaklarını söylemiştir. Bu gayet demokratik çoğulcu ve insani bir söylemdir. Bu karara yani TBMM’nin alacağı Başkanlık sistemli bir anayasa sunumuna Büyük Türk Milletinin vereceği Onay asla kimsenin tartışamayacağı bir onaydır. Buna evet demeyecek CHP’nin veya terör yanlısı HDP’nin hiç bir kıymeti olmayacaktır. Ben şahsen Ak Parti - MHP - Dindar Kürtler - Vatansever Aleviler - Milli ve Yerli Atatürkçü kesimlerce onay verilecek bu Başkanlık siteminin yüzde 70 lere varabileceğine inanıyorum. Velev ki yüzde 50,01 dahi çıksa karar meşrudur ve Başkanlık sisteminin yer aldığı yeni anayasa gelir. İşte tüm bunları sağlayacak olan Sayın Devlet Bahçeli’nin vereceği destek olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin terör adı altında topyekün bir savaşla karşı karşıya kaldığı bu dönemde daha seri yasalar çıkartabilecek ve ülkemizi her bakımdan güçlü kılabilecğine inanılan Başkanlık sistemi ile yönetilmesinde fayda vardır.Bunu sağlayacak olan Sayın Devlet Bahçeli’ye açtığı kilit den dolayı tıkanan damarlara yaptığı By Pass sebebi ile vatanımız Müteşekiir olacaktır...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar