Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Şampiyon Kaldığı Yerden

Şampiyon Kaldığı Yerden

Sezonun ilk maçında Beşiktaş, Sergen Yalçın yönetiminde en büyük kozlarından olan seri tek pas futbolunu büyük ölçüde sergilemeyi başardı. Belki pas temposu geçen sezonun zirve maçlarının biraz gerisinde kaldı ama yeni transferlerin adaptasyon süreci tamamlanınca tempo geçen sezonkinden bile yükseğe çıkabilir.

Yenilerden ilk golün asistini yapan Kenan Karaman, Türkiye Ligi ölçeğinde alternatif santrfor olarak da etkili olabileceğine dair güçlü sinyaller verdi: Son derece hareketli olmasının yanı sıra dar alanda sırtı dönük topu iyi kontrol etti, hızlıca ayağından çıkartıp sürekli servisler yaptı.

İlk 20 dakikada izlediğim oyun beni heyecanlandırınca kendime, “Sezon iyi başladı inşallah böyle devam eder” dedim ama hevesim uzun sürmedi. İşler kısa sürede “ülke normalleri”ne döndü. Alper Potuk ve Erik Sabo’yla aktif alanı zorlayan Rize’ye karşı birkaç halledilebilir pozisyon dışında sıkıntı yaşamayan Beşiktaş, Atiba / Salih / Kenan merkezli organizasyonlarla maça etki koymaya uğraştı. İlk gol de Kenan’ın kendi yarattığı alanı yine kendi pasıyla kullanışlı hale getirmesinden geldi! Sonra her şey beklendiği gibi gelişti. Maçı durağanda geçirmeye niyetli Rize öylece Beşiktaş’ın ne yapacağını bekliyordu. Beşiktaş’ın bu isteğe yanıtı gecikmedi ve ikinci yarının hemen başında takımın “enerji santrali” Atiba’yla golü yaptı. Beşiktaş gol sonrası maçı garantiye alınca biz izleyenler açısından da konu tamamen kapandı! Belli ki bu sezon da geçmişte olduğu gibi bol bol böyle temposuz, pozisyonsuz maç izleyeceğiz. Çünkü, her takım kendi rakiplerinin kim olduğuna karar vermiş olacak! Bu nedenle geçen seneki şampiyon kadroyu koruyan ve takviye yapan Beşiktaş açılış maçını elini kolunu sallayarak kazanmayı bildi. 

Oturmuş kadro büyük avantaj
Hemen hemen aynı takımla sezona başlamak da kuşkusuz ekibin olumlu görüntüsüne katkı yapıyor. Kenan Karaman ve Salih Uçan yeni transferler, oyuna sonradan girenler ve 11’in diğer dokuz oyuncusu geçen yılın kadrosunda şampiyonluğun kazanılmasında rol üstlenmiş futbolcular…

Beşiktaş’ın yeni sezona başlangıcı bir bakıma geçen yılki Galatasaray’ın sezona girişini andırıyordu. Galatasaray’ın da oturmuş bir kadrosu vardı ve diğer tüm takımlardan iyi futbol oynamak bakımından farklıydı. Sonuçta Galatasaray iki gol averajı ile ikinci oldu.

İhtiyar Delikanlı Atiba
Beşiktaş ikinci yarıya da aynı tempo ile giriş yaptı. 52’de; Rosier’in sağdan getirdiği topla buluşan Atiba, takımını rahatlatan golü attı: 2-0. Siyah-Beyazlı ekibin 38 yaşındaki kaptanı, yıllara meydan okurcasına, dinamik görüntüsü ve şık golü ile öne çıkmasını bildi. 

Maçın olayı
Kale arkaları tamam ama kapalı tribünün ortasındaki dip dibe taraftar görüntüsü bizi yakın gelecekte ne tür ıstırapların beklediğini gösteriyordu. Arkadaşlar, unutmayalım! Aşı artı “maske, mesafe, hijyen” hep birlikte kurtuluşumuzdur.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar