Dr. Yasin Duran

Dr. Yasin Duran

Mail: yduran@teknikelektrik.com

Şampi… Trabzonspor

Uzun lig maratonunun ilk yarısı bitmek üzere bu yazıyı kaleme aldığımda 16. Hafta sonuna Trabzonspor en yakın rakibi Konyaspor’dan 9 puan önde girdi. Şampiyonluk yolundaki doğal rakiplerinden en yakın olanı ise 12 puan geride.( şu anda 17.hafta bitti ve doğal rakipleri ile en yakın olana 14 puan fark yaptı)

Yakalamış olduğumuz bu büyük avantajı kaybetmeden devre arasına girmek çok önemli, hatta olabilirse farkı açmak ikinci yarıda elimizi daha da güçlendirecek. Rakiplerin formda olmaması bu ihtimalin olabileceğini gösteriyor, tabi en önemlisi bizim kendi işimizi şimdiye kadar olduğu gibi doğru yapmamız yani kalan 3 maçı da kazanmamız ve rakiplerimizin puan kaybetmesini beklememiz gerekiyor, bunu başarabilirsel ayağımıza kadar gelen bu şampiyonluk şansını iyi değerlendirmiş oluruz. Önümüzde Hatayspor, Altay ve Başakşehir gibi üç önemli rakip var. Ligde kolay takım, garanti maç yok, bu nedenle iyi hazırlanıp iyi mücadele şart. 16 haftada maalesef ilk mağlubiyetimizi Antalyaspor’dan aldık, eninde sonunda bir mağlubiyet alınacaktı, bu da bu haftaya denk geldi. Antalyaspor haklı bir galibiyet aldı. Maçtan çıkarmamız gereken dersleri aldık mı? Önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Abdullah hoca Trabzonspor’a önemli katkılarda bulundu, geçen sene başındaki ligin dibine demir atmış takımı ligin zirvesine taşıdı, tüm övgüleri hak ediyor.

Peki, hiç kusuru yok mu, elbette var, hatasız kimse yok, hocanın da bir takım hataları var, elbette kendisi bunları değerlendiriyordur, inşallah en az hata ile ligi tamamlayarak şampiyonluk kupasını hak ettiği yere Trabzon’a getirir. Bende kendimce gördüğüm hataları paylaşacağım. Bu arada maçın kaybedilmesindeki en önemli faktör 24. Dakikada Nwakaeme’nin sakatlanarak oyundan çıkmasıdır. Abdullah hoca Nwakaeweme’siz bir plan yapamamış gibi görünüyor, gerçi Gervinho olsaydı kısmen telafi ederdi ancak o daha önce sakatlanarak sezonu kapatmıştı. Nwakaeme’nin yedeklenmesi şart, nitekim 2 yıl önce şampiyonluk Nwakaeme’nin oynamadığı maçlar sonunda kaybedilmişti, inşallah tarih tekerrür etmez. Bunun önlemini almak Abdullah hocaya düşüyor. Yeni transfer edilen Kouassi bu açığı kapatacak yetenekte görünüyor, ancak önümüzdeki üç maçta olmayacaklar, bu nedenle hoca takım içinden bu 3 maç için çözüm üretmek zorunda. Antalya maçında Bakasetas’a 90 dakika sabretmesi iyi olmadı, takım 10 kişi oynadı, sanırım hoca Bakasetas’ın ıslak zeminde çekeceği şutların skor üreteceğini düşünmüş olmalı, ancak olmadı hocam, bir maç bu krediyi kullandık hocam sıradaki maçta da ilk yarıda Bakasetas bir şey vermezse ikinci yarı ısrar etmemek lazım. Bakasetas’ın kalitesini tartışmıyorum elbette ancak sakatlıktan yeni çıktı, bazen eski performansına dönmek zor olabiliyor. Hocanın diğer hatası da uzun zamandır Peres sakat iken sağ bekte iyi performans veren( ancak daha çok savunma performansı iyi idi) Dorukhan’ı sağ bekte Peres’i sol bekte oynatması idi, en azından 2. Yarı Peres sağ kanattan hücuma destek verebilirdi. Birde sol bekte sağ bek oyuncusunu oynatmak gibi değişik fikirler bir türlü aklıma yatmıyor. İsmail Köybaşı bu kadar performans verebiliyor. Sol bek oyuncusu varken sağ bek oynatmak, tıpkı genel cerrah varken mide ameliyatını ortopedist’e yaptırmak gibi bir şey… Tüm bunlar benim dediğim gibi yapılsa da yenilebilirdik Antalyaspor’a ama doğru yaparak yenilirdik diye düşünüyorum. 

Devre arasına mevcut puan farkını artırarak ya da en azından koruyarak girmek çok önemli.  Kouassi her iki kanat için önemli bir alternatif, ancak CV ile iyi oynanmıyor, ne dünya yıldızları geldi, önemli olan  beklenen performansı vermek, Kouassi’den Yattara performansı bekliyoruz, eğer olursa o sene bu sene olur. Tüm takımlar devre arasında takviye yapacaklar, lider olarak bizimde birkaç alternatif takviyeye daha ihtiyacımız var. Sol bek olarak Sivasspor’dan Uğur Çiftçi çok önemli katkı sağlayabilir, ayrıca Türk rotasyonunda kullanabileceğimiz için yabancı oyuncularda hareket alanımız genişler. Ayrıca stopere de ilk 11 oyuncusu olabilecek Türk futbolcu bulunabilirse şampiyonluk yolunda çok önemli bir eksik tamamlanmış olur.

İnşallah federasyon ve MHK bir takım oyunlar çevirmez, zira İstanbul takımları çok fazla baskı oluşturmaya başladı. Devre arasına şampi… Trabzonspor olarak giriyoruz. Lig uzun maraton, DİK oynayarak o sene’yi bu sene yapmak bizim elimizde…
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar