H. Tanju OKTAY

H. Tanju OKTAY

Mail: yazarlar19@teknikelektrik.com

GALATASARAY’DA İSTİKRARSIZLIK

GALATASARAY’DA İSTİKRARSIZLIK

Ligde ve Avrupa’da yoluna kör-topal devam eden Galatasaray istikrarı bir türlü sağlayamadı.  Genç ve yetenekli oyunculardan kurulu takımda istenen verim bir türlü alınamıyor. Bunda gol yollarında istenen verimin alınamayışı başı çekiyor. Galatasaray’ın forvetinde 4 isim oynuyor. Bunlar Kerem, Halil, Muhammed ve Diagne. Terim bunlardan genelde Kerem ve Halil’i tercih ediyor. Bu iki genç arkadaş çok yetenekli oyuncular olmasına rağmen klasik santrofor özelliklerini taşımıyorlar. O yüzden takım çok fazla koşup press yapmasına rağmen ya gol pozisyonlarına yeteri kadar giremiyor yâda girse de bunları değerlendiremiyor. 

Muhammed ve Diagne’nin santroforluk ve gol atma özellikleri daha fazla. Ama ne yazıktır ki bu oyuncular oyuna yedekte başlıyor ve 60.  dakikadan sonra oyuna giriyorlar.  Birçok maçta oyunu çevirebildiklerine de şahit olduk. Rize maçı vb. Terim’in bu iki forvetten birini maça başlarken muhakkak çıkarması gerekiyor. Yani Muhammet ve Diagne’den biri mutlaka sahada olmalı. Onların yanlarına konulabilecek Kerem yâda Halil’in daha faydalı olabileceğine inanıyorum. 

Diğer taraftan da Morutan’ı kanatlarda değil de ön forvetin tam arkasında ortada oynatmanın daha verimli olacağını düşünüyorum. Galatasaray’ın gol yollarında başarılı olabilmesi için en az bir santroforla oynaması şart. Fenerbahçe ile oynanan derbi maçında da bu klasik sorunu hissettik. Kerem gol atmasına rağmen bazı pozisyonlarda yeteri kadar golcü olamadığını gördük. Halil ve kenarda oynatılan Morutan ise adeta sahada yoktu. Bu maça Diagne yâda Muhammed daha erken girmeli idi. 

Bir başka eksiklik ise ortada maestro görevini yapacak oyuncuların azlığı. Bu görevi şuan yapabilecek sadece Taylan gözüküyor. Onu da ikinci yarı oyuna aldığınız zaman adeta ortada oyunu yönlendirebilecek kimse kalmıyor. Galatasaray’ın en kısa sürede bu mevkilerde oynayacak futbolculara ihtiyacı var. Bunu ya kendi içindeki futbolcularla gidermesi yâda transfer yapılması lazım. Benim kanaatim mevcut futbolcuların takıma kazandırılması yönünde. Birçok maçta öne geçen ama daha sonra 2. golü bir türlü bulamayıp yediği gollerle maçı berabere yâda mağlup bitiren bir takıma sahibiz. Kasımpaşa, Alanyaspor, Trabzonspor, Beşiktaş ve son olarak Fenerbahçe maçında da öne geçmemize rağmen oyundan mağlup ayrıldık. Bu soruna ivedilikle çözüm bulmamız gerekiyor. Henüz ligi kaybetmiş değiliz. 

Avrupa’da da yolumuza devam ediyoruz. Kadromuz genç ve yetenekli.  Takım kurgusundaki bazı rotasyonlarla daha iyi Galatasaray görebilmemiz mümkün. Ben öncelikle bu perşembe günü oynayacağımız Marsilya maçında Galatasaray’ımıza başarılar diliyorum. Umarım ligde de hak ettiğimiz yere gelebiliriz.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar