H. Tanju OKTAY

H. Tanju OKTAY

Mail: yazarlar19@teknikelektrik.com

Galatasaray’da İkinci Özbek Devri

Galatasaray’da İkinci Özbek Devri

11 Haziranda yapılan seçimi rakibi Eşref Hamamcığlu’nu geride bırakan Dursun Özbek kazandı. Özbek böylece 6 sene aradan sonra tekrar Galatasaray’ın başına ikinci kez başkan oldu. Kendisine başarılar diliyoruz. 

Özbek ilk iş olarak takımın başına teknik adam getirmesi gerekiyordu. Öylede yaptı eski futbolcu Başakşehir’de şampiyonluk yaşamış Okan Buruk ile söz kesildi. Bu sezon gerek Özbek’e gerekse yeni gelecek teknik adama çok önemli ve zor görevler düşüyor. Çünkü geçen sene takım özellikle ligde çok başarısız olmuş bunun sonucu olarak da önce teknik direktör sonrada başkan görevi bırakmak zorunda kalmıştı. O yüzden başkan seçilir seçilmez önce teknik adam belirlenmeli daha sonrada hemen kadro şekillendirmesi yapılmalıdır. 

Takımın muhtemel teknik direktörü Okan Buruk olacak. Başkan ile teknik direktör öncelikle takımda kalacak-gidecek futbolcuları belirlemeli daha sonrada acil olarak takıma yeni futbolcular transfer etmelidir. Gidecek futbolcular denirken akla çok başarısız futbolcular geldiği kadar yüksek bonservis bedellerinden dolayı iyi futbolcularda geliyor. Bence bu yanlış bir mantıktan kurtulmamız gerekiyor. Takımda başarı göstermiş genç futbolcular çok yüksek bonservis bedeli alınmadıkça gönderilmemeli. Çünkü bu futbolcuların yerini doldurmak çok zor dolaysıyla gelecek sezonda bu futbolculardan yararlanmak bir mecburiyet. Mesela; Kerem Aktürkoğlu 10-15 milyon bonservis bedeline verilmemeli. Bu futbolcu gerçekten yıldız geçen sene çok faydalı olmuş ve gelecek sezon ihtiyacımız olacağı belli bir oyuncu. Ancak 20 ve üzerine bir bedel verilirse ve de kendisi ısrarla gitmek isterse düşünülebilir.

Galatasaray elindeki yıldız futbolcuları tutup üzerine yeni yıldız yada yıldız adayları futbolcular almalıdır. Tabii bu durumda takımın finansı ön plana çıkacak. Başkan Özbek takıma kasa kolaylığı göstermeli ve Kerem gibi Marcao gibi oyuncular elde tutulmalıdır. Takıma transfer edilecek oyuncuları tabiiki yeni gelecek teknik adam ve yönetim kurulu belirleyecek. Takıma öncelikle kaliteli forvetler transfer edilmeli. Basında çıkan dedikodulara göre Balotelli, Nwakaeme , Vedat Muriç’in ismi Galatasaray ile anılıyor. Ancak kesin imza atılmadan kimin geleceğine kimin gideceğini bilmek zor. Forvetten sonra alınması gereken mevkii 10 numara. Takıma orta alanda iyi bir maestro gerekiyor. Sol ve sağ beke de iyi takviyeler gerekebilir. Takıma kimlerin alınıp kimlerin gideceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz. Umarım başkan ve teknik adam ellerini çabuk tutar ve isabetli kararlar verirler.
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar