Nurgül YILDIRIM

Nurgül YILDIRIM

Mail: yazarlar24@teknikelektrik.com

Einstein’ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?

Einstein’ın Dil Çıkartan Fotoğrafının Hikayesi Nedir?

‘İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.’
     Einstein


Albert Einstein’ı düşündüğünüzde ilk olarak aklınıza ne geliyor? 

Genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren Alman fizikçi, bilim insanı mı? Yoksa E = mc2 denklemi mi? Kuantum fiziği mi? Yoksa Einstein’a Nobel Ödülü’nü kazandıran Fotoelektrik etki mi? Belki bunların hepsi. Ancak gerçekçi olalım, birçok kişi için akla ilk gelenler bunlar değildir. 
 
Sizce her yerde görmeye alıştığımız, onu dil çıkartırken gösteren fotoğrafı olabilir mi?

Evet, Dahi fizikçinin sinir bozucu foto muhabirlere dilini çıkarmasının üzerinden 70 yıl geçti. Evren hakkında müthiş keşifler yapan ciddi bir bilim insanını bu pozu vermeye iten sebep, fotoğrafın çekilme anında içinde bulunduğu koşulları anladığınızda mantıklı geliyor.

Bu fotoğrafın hikâyesi şöyle:
Albert Einstein 14 Mart 1951’de 72 yaşına girmişti. Almanya’nın Ulm kentinde doğan ünlü fizikçi, uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyordu. O sırada Princeton, New Jersey’deki Institute for Advanced Study’de ( İleri Araştırmalar Enstitüsü) çalışmalarını sürdürüyordu. Araştırma merkezinde onuruna bir doğum günü kutlaması planlandı. Oldukça kalabalık olan bu davette, çok sayıda da basın fotoğrafçısı vardı.

Partinin sonlarına doğru fotoğrafçılar kendisinin mükemmel bir pozunu çekmeyi umarak, mekânın dışına çıktılar. Tüm gece boyunca gülümsemek ve kendisine yöneltilen sorulara cevap vermek zorunda kalan Einstein için parti oldukça yorucu geçmişti. Sonunda bir arkadaşı, Einstein’ı evine bırakmayı teklif etti ve binadan ayrıldılar. Einstein bir arabanın arka koltuğuna Enstitüsü eski başkanı Dr. Frank Aydelotte ve onun eşi arasına oturdu.

Ancak bu esnada başka bir muhabir ve fotoğrafçı grubu arabaya doğru ilerledi. Hikâyeye göre Einstein, “Bu kadar yeter!” diyerek bağırdı ama kimseye dinletemedi. Sonunda Einstein bıkkınlık ve muhtemel kızgınlıkla kalabalığa döndü, dilini çıkardı sonra da hemen arkasını döndü. Fotoğrafçı Arthur Sasse ise bu anı ölümsüzleştirdi.

Ancak, fotoğrafın dünya çapında ün kazanmasına sebep olan fotoğrafçı değil, Einstein’ın ta kendisiydi. Sasse’nin çektiği fotoğrafı beğendi ve UPI’den kişisel tebrik kartı olarak kullanabileceği dokuz adet baskı istedi. Bu baskılarda fotoğraf sadece Einstein’ın yüzünü içerecek şekilde kırpıldı ve bugün hepimizin bildiği ikonik imaj ortaya çıktı. Einstein meslektaşlarına ve tanıdıklarına bu fotoğrafı gönderdi. Arkadaşı Johanna Fantova’ya “Bu dil siyasi görüşlerimi yansıtıyor” diye yazacaktı. Bir muhabir için imzalanmış orijinal fotoğraf 2017’de bir müzayedede 125.000 dolara satıldı. Bu da onu şimdiye kadarki en pahalı fotoğraf haline getirdi.


1951’den beri bu fotoğraf milyonlarca kez yeniden üretildi. Posterler, tişörtler, kupalar aklınıza gelen pek çok yerde kullanıldı. Einstein’in insanların aptalca davranışları karşısında söylediği bilinen çok sözü vardır. 

Bunlardan biri “iki şey sonsuzdur: evren ve insan aptallığı. Ama evrenle ilgili olarak, hala tam olarak emin değilim.” biçimindedir. 

Bu fotoğrafla Einstein belki bir kere daha bu gerçeği yüzümüze vurmak istemiş olabilir.

Sağlık ve mutlulukla kalın….
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar