Reha Mirsad KARTAL

Reha Mirsad KARTAL

Mail: yazarlar34@teknikelektrik.com

Deizm Üzerine

Deizm aslında Şirk Dinidir… Ama bir çok kelime de olduğu gibi burada da kelimeyi asıl mecrasından çıkarıp çok farklı alafranga şekillerde ifade etme temayüllerimiz bize sanki yeni bir şeymiş gibi gösteriyor Deizm veya Deist’i. Bu sadece Deizm de değil bir çok kelime de de var. Deist oldum Ateist oldum Agnostizm’e inanıyorum vs. gibi yeni bir takım şiarlar (söylemler)’ın geliştiğini görüyor duyuyoruz... Hatta ülkemizde çok yaygınlaştığını Deistim diyen birçok Müslüman evladı olduğunu yapılan araştırmalar çerçevesinde anlaşılıyor diye medya da bize pompalanıyor. Eyvallah doğrudur...

Bu ülke de ilk defa müşrike (deist’e) rastlamıyoruz... Ama adına Müşrik değil de DEİST dediğimiz de sanki farklı bir tasavvurda bulunuyoruz! Hayır, arkadaşlar DEİST dediğiniz tipik bir müşriktir... Hani 1400 sene evvel yaşamış Ebu Cehiller Ebu Lehebler var ya, onlar da deist yani müşrik idi. Onlar da günümüz DEİZM, AGNOSTİZM anlayışında ki gibi şirk koşarak Allah’a inanıyorlardı. Müşrikler Allah’ı inkâr etmiyorlardı… Kendilerine tebliğ de bulunan peygamberleri, dinleri ret ediyorlardı... İlginçtir ki Ebu Cehil Hz. Peygamber’e şöyle hitap edebiliyordu... ‘’Allah’a yemin olsun ki ya Muhammed seni tasdik etmeyeceğiz seni tanımayacağız!!!‘’ ne kadar trajikomik bir cümle...  Allah’a inanıyor ve onun adına yemin ediyor ama yine aynı Allah’ın yolladığı Peygamberi tasdik etmeyeceğini söylüyor...

Günümüz de yaygınlaştığı iddia edilen deist’ler de yeni bir şey söylemiyor...

’’Kainat’ı yoktan yaratan yüce bir yaratıcı var ona inanıyoruz ama onun gönderdiği iddia edilen (HAŞA) kitaplara, peygamberlere inanmıyoruz‘’ diyorlar. Peki, Ebu Leheb veya Ebu Cehil ne diyordu ki? Onlar Allah’a inanmıyorlar mıydı? Aksine inanıyorlardı. Fakat Peygamber aleyhisselama inanmıyorlardı. Kainat’ı yaratan Tek Tanrıya kendilerini ulaştırmak için aracı putları vesile kılıyorlardı. Bu yok diyebilir misiniz günümüzde? Bir çok insan Allah’a inandığı halde biz Allah’a direk inanamayız ona şu veya bu aracı vasıtası ile ancak inanabilir ulaşabiliriz demiyorlar mı?

Haşa ‘’evet Allah vardır ama o günümüz de çağdaş Dünyanın işlerine karışmaz şu kişi devlet veya müessese daha iyi bilir günümüz meselelerini problemlerini sıkıntıların kaynaklarını‘’ şeklinde söylemiyorlar mı??? Yani binlerce yılın müşrik’liğini günümüzde Asortik bir kelime ile deizm ile ifade edip yeni bir haltmış gibi karşımıza çıkarmasınlar? Bu ülke de her zaman müşrik vardı yine olacak. Eşyanın tabiatına aykırıdır olmaması... Müslümana düşen bunun için ağlayıp sızlanmak değil evlatlarımızı bu ŞİRK dininin pençesinden kurtarmak için çabalamak ve onlara İslam ı iyi doğru şekilde anlatmaktır... Bunu da en başta yapacak olan Devletimizin Din İşlerinde mesul müessesesi Diyanet İşleri Başkanlığı ve vazifeli imamlarıdır.

Bu arada bir şeyi daha ilave ederek mevzuyu noktalayayım... Son günler de ki kamuoyu yoklamalarının da (yani Deizm Agnostizm Ateizm yaygınlaşıyor diye haber veren anketlerin) bir proje olarak bizlere pompalandığını düşünüyorum. Evet, tehlike vardır ama bunun deizm yaygınlaşıyor diye sunulması bir projedir! Zira şirk tehlikesi yaygınlaşması ne zaman bitmişti ki tekrar başlasın?

Aslında başlayan deizm propagandasıdır... Yani yeni adla bu “şirk dininin topluma reklam edilmesidir” diye düşünüyorum!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar