Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Bu Sistem Beşiktaş'ı Yakar

Beşiktaş Teknik Direktörü Valerien İsmael “eliteesoccercoaching. net” adlı sitede yayınlanan makalesinde çok inandığı sisteminin detaylarını anlatmış. İsmaiel’in sistemini yakından incelemek bana göre Beşiktaşlılar’ı aydınlatmak adına çok önemli.

O halde Valerin’in söylediklerini sizlere aktarıp yorumumuzu da yapmış olalılm…

Hızlı Ve Yaratıcı Ol!
Valerien İsmael, hücum oyununu “Hızlı şekilde ileri çıkma ve yaratıcı bağlantı yoluyla gole gitme…” diye tanımlıyor. Fransız teknik adama göre hücum eden oyuncu, bedeniyle birlikte aklını da hücum edeceği alana çevirmeli.

Coşku, Hırs, Aidiyet!
Kendi takımlarında beden dilinin çok önemli olduğunun altını çizen İsmaiel bunu, coşku, hırs, aidiyet, fedakarlık, takımdaşlık şeklinde açıklıyor. Oyuncularının sorumluluk bilincinde olması da Fransız hoca için olmazsa olmazlardan.

Dripling Önemli
Stoperler ve kanat bekler topla buluştuklarında mümkünse driplingi yaparak çıkacaklar, driplingi için uygun pozisyonları yok ise bu taktirde uzun toplarla rakip sahadaki arkadaşlarını oyuna sokacaklar.

Bu Sistemi Oynamak Zor
Kısa ve net olarak söylüyorum; neredeyse imkansızdır bunu başarmak! Her şeyden önce böyle zorlu bir sistemde oyuncuların pas ve kas ezberi kazanmadan başarılı olmak çok zor. O ezberin kazanması da aylar, hatta yıllar sürebilir. Siyah-beyazlı takımın kadrosunu ve iç saha-dış saha oyun düzenini düşündüğümüzde, özellikle Vodafone Park’taki maçlarda bu sistemle gol bulmak neredeyse imkansız. Tam bir kaos futbolu çıkar karşımıza. Buna karşılık rakip bulduğu ilk fırsatta Beşiktaş kalesine gelir ve pozisyon bulur.

Yıldızlar Kaybolur Gider
Kartal’ın ön tarafta iyi top kullanan Weghorst, Ghezzal, Muleka gibi oyuncularının olması da çok fazla bir şey değiştirmeyecektir. Topu kullanırken etkili olan bu oyuncuların baskı uygularken (Özellikle Muleka ve Ghezzal) aynı derecede başarılı olamayabilirler. O takdirde tüm yük Gedson Fernandes ve Josef de Souza’nın omuzlarına bineceği gibi bu ikiliye kanat bekler de (Rıdvan, Roiser, Umut Meraş) topsuz oyunda çok fazla destek veremezler.

Bu arada Beşiktaş ‘ın Avusturya kampında Werder Bremen ile yaptığı hazırlık maçında sakatlanan Josef de Souza’dan Siyah Beyazlılar’a kötü haber geldi.  Sağ dizindeki sakatlık nedeniyle artroskopik menisküs cerrahisi işlemi uygulanacak olan 33 yaşındaki orta saha, 2-3 ay arası sahalardan uzak kalacak.

Nasıl Bir Strateji İzleneceği Merak Konusu
Transfer dönemine devre arasında resmiyet kazandırdığı Gedson Fernandes’le giriş yapan, ardından sırasıyla Romain Saiss, Cenk Tosun, Wout Weghorst ve Jackson Muleka’ya Siyah Beyazlı formayı giydiren Kara Kartal’ın Josef’in sakatlığı sonrası transferde nasıl bir strateji izleyeceği ise merak konusu oldu.

Bu Sistem Kartal’ı Yakar!
Ismael kafasında hangi sistemi düşünüyor bilemem ama sahadaki görüntü muhtemelen düşündüğü gibi olmayacaktır. Beşiktaşlı oyuncular yoruldukları anda tek çare olarak uzun toplara dönecekler ve bu da atakların etkinliğini azaltırken rakip alanda harcanan enerjiyi artıracaktır.

Emrecan Uzunhan
Beşiktaş. Emrecan Uzunhan için İstanbulspor’la anlaştı. 21 yaşındaki futbolcu, Beşiktaş’ın İspanya kampına katılacak. Siyah-Beyazlılar, Emrecan Uzunhan için İstanbulspor’a 2 milyon Euro artı sonraki satıştan %50 kar payı ödeyecek. Beşiktaş, genç stoperle 5 yıllık anlaşma yaptı.

Naçizane fikrim ile Valerin Ismail’in sisteminin yanlış yönlerini eleştirdim takdir siz okuyucularındır.
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar