Reha Mirsad KARTAL

Reha Mirsad KARTAL

Mail: yazarlar34@teknikelektrik.com

Bu Resme İyi Bakalım

Belki ironi yapılmış gibi görüyor ve biraz da tebessüm ediyoruz ama.... Evet ama bu ironi de çok acı bir gerçek yatıyor... 


Ne demiş Beyaz Amerikalı ve Dünya’ nın sayılı zenginlerinden Trump? (kendisi ABD Başkanlık seçimlerinde aday adayıdır Cumhuriyetci Partiden) Evet.. Ne demiş bu Beyaz? Göçmenler evlerine dönsün, yani Amerikayı terk etsin... Bunu duyan Amerika kıtasının yerlilerinin yerlisi... En eskisi yani Kızılderililer cevap vermiş... Ciddi misin Trump? Ne zaman terk ediyorsun Amerikayı? 


Haksız mı bu Kızılderili? Amerika’nın yerlisi kim göçmeni kim? Bugünlerde Amerika da ki Müslümanları veya diğer göçmenleri fazlalık gören Trump ve diğer kibirli Beyaz Amerikalılar; siz nereden geldiniz Amerikaya? Sahi siz nerelisiniz? Kimsiniz? Nereden o toprakların sahipleri oluyorsunuz da birilerine parmak sallayarak ‘’gidin buradan diyorsunuz‘’? Bu hakkı selahiyeti nereden alıyorsunuz? 


Şimdi..! Çıkarın bu resimden Trump’ı ve yerine ülkemizde yaşayan ve daha bu topraklara bulundukları coğrafyadan (haklı olarak) kaçarak sığınan ve ülkemizde ki geçmişi 100 yıl bile olmayan bazı vatandaşlarımızı koyun.


Ne diyorlar Suriyeli sığınmacılar için; ‘’Niye geldiler ülkemize... Savaşsaydılar ya Esad ile? Defolsunlar bizim ülkemizden? ‘’ Öyle mi? Sizin ülkenizden öyle mi? Nereden sizin oluyor da onların olmuyor kuzum? Senin deden dahi bu topraklarda doğmamış iken? 100 yıllık bile değilken senin geçmişin bu Anadoluda? Sen de gelmeseydin ya Balkanlardan, Kafkaslardan, Orta Asya dan vs? Sen kendin de sığınmacı idin daha bir kaç 10 yıl önce? Şimdi burada ev sahibi zannediyorsunuz da kalkmış sizin gibi bu topraklara sığınmış bombalardan kaçmış garibanlara defolun diyorsunuz öyle mi? Hadi ordan! ..Bu ülkenin sahipliği kimsenin tekelinde değil.. Siz, biz, ben, o vs. bu ülkenin ne kadar sahibi isek bu Anadolumuza sığınan tüm gariban sığınmacılar da o kadar sahibidir..  Yok bu ülkenin sadece şu sahibi ! ...Herkes bu ülkenin sahibi... Buraya aidiyet duyguları besleyen herkes bu toprakların bizim kadar sahibidir! Buraya sığınmış herkes bu topraklarda bizim kadar ev sahibidir... Yoksa buralarında bir Kızılderilileri çıkar ortaya ve hepimize birden der ‘’ siz ne zaman gidiyorsunuz ? ‘’

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar