H. Tanju OKTAY

H. Tanju OKTAY

Mail: yazarlar19@teknikelektrik.com

Avusturya'da Sağlam Temeller Atıldı

Okan Buruk tercihinin avantajları var. Hiç kuşkusuz Terim gölgesinin en az olacağı seçenek bu. En yüksek seviyede bir yabancı getirseniz de en ufak bir takılmada tribün sorun yaratabilir. Terim sadece bir teknik adam değil. Çok daha fazlası. Onun olmadığı her senaryo aksak kalacak. Ama Okan Buruk’ta teknik adamlık perspektifi dışında da umut var. Evet ayrılma süreci doğru anlatılamadı ve oradan kalma bir kuruntu mevcut. Ancak genç yaşta bir Trabzon maçında ayağı kırıldıktan sonra olağanüstü bir futbolculuk kariyeri yaşamış bir altyapı oyuncusu o. Aynı zamanda şampiyon bir teknik adam. Bunların üstesinden gelmek en az onun için sorun olur. Peki, Terim olmaz mıydı? Geçen senenin Galatasaray açısından tek kaybetmeyeni o. Kupadan Denizli’ye eleniş, ligdeki durum bir yana Terim’in Avrupa performansı onu canlı tuttu. Olası bir Barça elenişi ve sonraki durum onun için hikâyenin sonu olabilirdi. 

Videioton
Okan Buruk 4-2-3-1 dizilişinde Mustafa’ya öncelik verse de, Mısırlı’nın keyfi de, tadı, tuzu da yoktu. Akbaba vasıtasıyla çaprazdan bir iki pozisyona girdi ama çaprazda kaldı! Kerem’in ruhsal tedavi demeyelim de, terapist ihtiyacı var gibi! Kafa karışıklığı, futbol ve pozisyon tabii konsantrasyon karmaşası içinde bocalaması nedeni sanki ! Yunus karşısındaki Rumen Rus ise zaman zaman yediği çalımlardan oldu uyuz. Bu çocukta harbi hayat var.

Sigma Olomouc
4 Kasım 1992’de Sigma Olomouc Kadıköy’lüleri 7 golle fena yapmış ve sadece Fenerbahçe değil, alayımızın gözünü fena halde korkutmuştu. Neden? İster istemez ‘olası felaketin ayak sesleri mi geliyor acaba?’ Diye düşünmedim desem yalan olur.

ilk yarı Çekya ekibi ilk yarı ceza alanımızda tehlikeliydi. Emin’in savunmamıza ve bize bayram yaptıran kritik müdahaleleri gönüllerimize ferahlık verdi. Okan Buruk yine göreve amade her futbolcusuna, umudumuz akademililere şans verdi. Yunus Adana üst düzey performansına devam etti ve harika şutu, klas hareketiyle golü kaydetti 1-0 öndedir Arslanlar. 65’te ise Yine Yunus harikulade taşıdı ve Gomis’e asisti 2-0’ı getirdi. 90’da Emre Kılınç vuruşuna Çek oyuncu dokunmasa ustaca plase ağlarla kucaklaşaktı, korner oldu. Az sonra da bitti. Ezeli dost Fenerbahçe’nin kanı, yerde bırakılmadı yedi olmasa da 2 oldu, güzel oldu yani…

Pardubice
Çek ligi ekibi Pardubice ile oynanan maç sert ve çok çekişmeli geçti, 0-0 sona erdi. 4. Dakikada Emin Bayram’ın bileğinin dönmesi talihsizliktir. Gelmiş geçmiş olsun. Metehan güven verdi, Galatasaray geleceğine umutla bakmamızı da sağladı, maşallah. Emre ilk yarı sol kanadın dinamosu oldu adeta. 17’de Kılınç ; mızrağın dahi kürdan kalabileceği tesirde pas attı gol olmadı! 18’da yine Kılınç eskrim sporu zerafetinde rakip savunmayı salladı fakat Nelsson fırsattan faydalanamadı. Kaleci Okan’da kaba inşaat dönemi sağlam elemanlarındandır. 37’lik santrafor Cerny çaktı ve kalecimiz yüzde 100 gole izin vermedi. 90’da klasını yine ezberletti. Kendinden emin ve güvenli.

Sezon öncesi dönemi olmazsa olmazı, artı fizik kalite amaçlı ağır antremanlar ve hazır rakiplerle oynanan müsabakalar, elbette gönlümüzdeki Galatasaray manzarasını sisli puslu gösterecek! Kalan haftalarda umuyorum ki, buruk gönüllerdeki sıkıntı aydınlığa erecek. 

Galatasaray ve Türk Milli Futbol takımı her başarısında imzası olan Okan Buruk’un, Aslan’ların gelecekle ilgili başarı hedeflerinde de; hamili imza olacağına inanıyorum.

Avusturya’da sağlam temeller atıldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar