Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Avrupa'da Kötü Başlangıç

Avrupa'da Kötü Başlangıç

Beşiktaş herhangi bir lig maçından farklı başlamadı. Orta saha kurgusu yerinde, savunma önde, Ghezzal ve Larin doğru genişlikte... Pjanic yine orkestra şefiydi. To pa sahip olup arkaya Batshuayi’yi kaçırmayı da başardılar. Olmadı. Rose’nin saha kenarında hiç de rahat olmadığı görülebiliyordu. Kaleden Haaland’a atılan uzun toplarda doğru ikili pozisyon almalarla sorun çıkmaması da sağlandı. Sonra her şey değişti. Rose, oyun kuramama sorununu Bellingham’ı biraz daha merkeze çekerek çözdü, Brandt’ı biraz öne attı. Ghezzal-Rosier yıpratıcı bir oyun oynadı ve iki oyuncunun da dengesini bozdu. Dortmund çıkıp yerleştikten sonra yine bildiğimiz baklavaya dönebildi. Ve burada da hızlı ezbere paslarla işi çözdüler.

Beşiktaş’ın ilk 15 dakikadaki oyunu Türkiye Ligi’ndeki takımların en az yarısı karşısında öne geçmeye yeter. Ancak ligler arası kalite farkı maalesef ilk yarının kalanında sonucu belirleyen faktör oldu. Beşiktaş koştu ama Dortmund daha etkili koştu. 16’da Welinton’un kritik müdahalesi taktiksel açıdan turnusol kağıdı gibiydi.

Dortmund’un kenarlarda birer oyuncu görevlendirip kalan oyuncuların kanat-merkez arası yarım alanlarda sürekli hareket ederek oynadığı dinamik oyun Alman ekibinin 15’ten ilk devre bitene kadar üstünlük kurmasını sağladı. 20’de belki ilk Dortmund şutuydu ama kâğıt üzerinde merkez orta sahada sağ iç olan Bellingham ileri 3’lünün sağ açığıymış gibi içerideki boş yarım alana yaptığı koşuyla golü attı.

Bu maç bir kez daha gösterdi ki, yetenekli oyuncuların oyunu zenginleştirip süslediği muhakkak. Lakin sonucu belirleyen şey gün geçtikçe daha belirgin biçimde saha içi geometri oluyor. İkinci devre topu daha çok kullanan Beşiktaş olsa da çıkışlardaki tehlikeler daha çok yine rakipten geldi. Alan yaratma konusunda sıkıntılar giderilemeyince de Pjanic’in ilk devredeki incelikli pasları mümkün olamadı.

Kalite farkı
Beşiktaş, Dortmund önünde elinden geleni sahaya koymaya çalıştı. Sergen hoca, takımını hücum ve baskılı başlattı. Bu yüksek tempo ilk on beş dakika içinde etkili oldu. İlerleyen zamanda Alman ekibi, kalite farkını ortaya koymaya başladı. Kartal’ın güncel değeri ortalama 125 milyon Euro. Rabininki nerede ise beş katı. Aradaki makas bu kadar açık olunca, skor da ona göre belirleniyor. Batshuayi pozisyonunda kaleci Kobel gole izin vermedi. 20’de ise Bellingham çaprazda olmasına rağmen ağları gördü: 0-1. Bundesliga ekibi öne geçmenin rahatlığı ile iki net pozisyonda farkı artırma imkânı buldu. Devre bu skor ile bitiyor derken, 45+3’te savunmanın hatasında Haaland; boş kaleye santrası yapılmayan golü attı: 0-2.

Zaafiyet ortada
Sonuçta Beşiktaş için bu grubun favorisine kaybedilmiş bir maç ancak önemli olan ayrıntı şu... Bizim ligimizde idare eder diyebileceğimiz oyuncuların Şampiyonlar Ligi’nde büyük birer zaafiyete dönüştüğü gerçeğini görüp sonraki maçlarda kadroyu ona göre şekillendirebilmek.
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar