Reha Mirsad KARTAL

Reha Mirsad KARTAL

Mail: yazarlar34@teknikelektrik.com

Anayasa Değişemez mi? (Mahkum değiliz 1982 Askeri Anayasası’na)

Kangrene döndü bu konu artık. Beğenmediğimiz, hazırlayanın nerede ise  yüz yaşına kadar yaşayıp değiştiğini göremediği , göremediğimiz bir zorba ürünü anayasa ve değişikliği.


Askerlerin çağın dışında bir zorbalıkla hazırlatıp süngü zoru ile dayattığı bir anayasayı 34 senedir sivil iktidarlar, meclisler değiştiremiyorsak bu bizim ayıbımızdır. 


Hadi 1980’li – 1990’lı yıllar geçti. Hadi 3 Kasım 2002’ye kadar istikrarlı, tek başına iktidar gelmemişti. Hadi 2007’ye kadar askeri vesayet 2014’e kadar da paralel yapı etkisi oldu. Artık Yeter! 317 milletvekili başımızda %49,5’luk güçlü bir iktidar hepsinin de üstünde %52 halk desteği ile seçilmiş cumhuriyet tarihinin en meşru, en güçlü Cumhurbaşkanı var. O zaman ne bekliyoruz?


Ak Parti hala neyi bekliyor? CHP masadan çekilmiş. Şahsen ben çok sevindim. Zira CHP asla askeri anayasanın değişmesini istemez. CHP ancak daha kötü ve milleti zaptu rapt altına alacak, Türkiye’yi geri bırakacak bir anayasa olursa mevcut 1982 anayasasının değişmesine razı olur.


HDP ise zaten Türkiye’ye savaş açmış ve terör örgütüne mühimmat taşıyan bir parti. HDP ile neyi konuşacak Ak Parti? Türkiye’nin paralı düşmanlarının kadrolaştığı bir partidir. Kala Kala bir MHP kalıyor oturup konuşulacak manada. MHP’de bildiğimiz kadarıyla başkanlık istemine karşı! O zaman Türkiye’nin ihtiyacı olan başkanlık ve yeni anayasayı hazırlayıp yanına 16 vatansever milletvekili daha bulup 330’la referanduma gidilmelidir. Ya da; Sayın Cumhurbaşkanımızın hazırlanmış olan anayasayı referanduma götürme yetkisi var bildiğim kadarı ile. Halkımıza gidilir. Halkımızda ne karar verirse baş tacı ederiz. Başkanlığı veya anayasayı  isterse evet der bizde buna uyarız, hayır “ben mevcut kokuşmuş sistemde devam etmek istiyorum” der onada başüstüne deriz.


Kema Tekunu Yuvella Aleykum deriz. Resullullah “Nasıl iseniz öyle yönetilirsiniz” buyurmuştur


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar