Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Mail: yazarlar88@teknikelektrik.com

Aboubakar’sız Beşiktaş Vites Düşürdü

Son 5 maçta Alanyaspor karşılaşmasının ilk 45’i hariç Beşiktaş’ı liderliğe taşıyan oyun temposu ve kalitesi sahada yok gibi. Aboubakar olmayınca, kalanlar özellikle mental ve fizik açıdan yorgun olunca Beşiktaş en değerli gücünden mahrum kalıyor ve puan kaybediyor!

Beşiktaş, yüksek voltajlı bir oyun oynayarak liderliğe yükselmiş, puan farkını açmıştı. Son 5 maçta ise Alanyaspor karşılaşmasının ilk 45’i hariç Beşiktaş’ı liderliğe taşıyan oyun temposu ve kalitesi sahada yok gibi. Aboubakar olmadığında zaten kafadan voltaj düşüyor çünkü Aboubakar’ın solundaki Larin’in performansı ile Aboubakar olmayınca ortaya geçen Larin’in performansı arasında dağlar kadar fark oluyor. Bu arada Larin merkez forvette elinden geleni yapıyor ancak performans kalitesi bazında soldayken elinden gelen çok daha fazlası! 

Erzurum Maçı
Beşiktaş’ın oyuna başlangıç A planı topa sabırlı şekilde sahip olarak total kontrol futbolu oynamak. Bu zeminde ise değil Beşiktaş, Bayern bile topa kolay kolay sahip olamaz. Zeminin yanı sıra Josef’sizlik de Beşiktaş’ın ilk 45’teki oyununu kötü etkiledi. Özellikle 1-0 öne geçtikten sonra Beşiktaş, Josef’in kademe liderliği ve takımı doğru şekilde yerleştirmesi özelliğini çok aradı. İlk yarıda sadece Beşiktaş’ın değil sahanın en iyisi Larin’di.

Beşiktaş’ın ikinci yarıda çektiği ilk şut gol oldu. Sonrasında Erzurumspor da yoruldu, iki maçtan birini bu zeminde oynamak zorunda kalan bir takımın yorulmaması imkânsız. Bunu fark eden Sergen Yalçın bu kez Gökhan Töre ve N’Koudou ile kontratak silahlarını ateşledi. 

Ankaragücü Maçı
Larin santrforda elinden geleni yaptı ama bir Aboubakar değildi. Asıl mesele ise solda görev yapan N’Koudou’nun ‘Les MisÈrables’ı oynamasıydı. Beşiktaş’ın kalan maçlarda Aboubakar’ı yetiştirip önde oynamak dışında ilacı yok.

Sezon başında Welinton’u sebep olduğu penaltılar nedeniyle eleştirmek hakkaniyetli olsa da bu maçın ilk yarısında isabetli isabetsiz toplamda sıfır şut atan Ankaragücü’nün 2. yarıda Beşiktaş’ı bu kadar geriye yaslaması sonrası faturayı sadece Welinton’a çıkarmak haksızlık ve taktiksel analiz yanılgısı olur! Benzer şekilde Gökhan Töre de penaltıya sebep olmadan önce altıpastan ekstra stoper gibi kademeye girip golü engelledi: Beşiktaş’ın kalan haftalarda Aboubakar’ı maçlara yetiştirip geriye yaslanmak yerine en iyi yaptığı işi yapıp önde oynamak dışında bir ilacı yok gibi!

Sivas Maçı
Siyah-Beyazlılar, Rıza Çalımbay’ın attığı kördüğümü açamadı. Ancak Sergen Yalçın için 1 puan, bu zor deplasman için aslında hiç de fena değildi. Yalçın, Çalımbay’ın beklediği ekstra riskleri almadı. Beraberlik bu deplasman için kötü değil. Ama psikolojiyi iyi yönetebilirseniz... 

Rıza Çalımbay, Beşiktaş’ın iyi işleyen hücum planının hemen her yerine yüksek engeller koydu. 2. bölgeden itibaren açık pas kanalı bırakmadı ve yakın, temaslı bir karşılama yaptı. Atiba gibi kendisini kaybettirip bir anda parlayanlar dahil herkes sürekli kontroldeydi. Bu baskıyı kırmak için pas gösteren her Beşiktaşlı’yı da Sivaslı oyuncular temaslı bir şekilde takip etti. Alan-adam markajı dengesini iyi kurdular. Beşiktaşlı oyuncuları kalelerine döndürmediler. Savunma anlamında her şey istedikleri gibi gitti. 

Beşiktaş bu futbolla şampiyonluğu kaçırabilir. Fikstür avantajına bakılırsa Fenerbahçe buradan sıyrılıp şampiyonluğa gidebilir. Ancak bu ligin gediklisi Fatih Terim, eğer  ki Beşiktaş maçına kadar farkı kapatarak gellirse Beşiktaş’ıda yenip ipi göğüsler. 

Tecrübe herşeydir bu tecrübe Galatasarayda mevcut. Bakalım Sergen Yalçın bu etkiyi kırabilecek mi Okan Buruk misali? Avantaj Sergen hocanın öğrencilerinin elinde. Bir an önce Aboubakrsız oynamayı öğrenip tekrar vites yükseltmeleri gerekiyor. Yoksa daha çok puan kaybı görmeye devam edeceğiz.
 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar