Reha Mirsad KARTAL

Reha Mirsad KARTAL

Mail: yazarlar34@teknikelektrik.com

41 mi Büyük 13 mü? Kim Galip, Kim Mağlup?

öğrencilik yıllarımızdaki atlası hatırlar mısınız? 10.5 milyon km2’lik Avrupa Kıtası kendisinden 3 kat daha büyük 30.5 milyon km2’lik Afrika Kıtasından daha büyük gösterildi. Coğrafi haritalarda, atlaslar da. 

Öyle ya koca Avrupa Medeniyetinin gerçekleştiği Avrupa Kıtası “Kara Afrika’ dan nasıl daha küçük olabilirdi ki? Koskoca Avrupa her zaman ve her yerde  Afrika’ dan büyük olmalıydı!!! Öylede gösterildi ve biz öğrenciler ancak detaylı bir araştırma sonucu Avrupa’nın aslında daha küçük, çok küçük olduğunu öğrenebiliyorduk. 

Şimdi modern zamanlarda da aynı algı operasyonları devam ediyor. Mesela şu 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılan seçimlerin artçı şoklarını izliyorsanız şayet, bu algı operasyonuna şahit olabilirsiniz.

Seçimde sonuncu olmuş parti (yada 4.olmuş parti) nasıl seçim zaferini kazandığını, seçimde açık ara 1.’inci olmuş partinin ise nasıl bir hezimete uğradığını ve bu mağlubiyetinin neden gerçekleştiğini izaha çalıştığını da görebilirsiniz!!!

Nasıl ama? Sizin de aklınız karıştı değil mi? Gerçekten nasıl oluyor bu? 41 mi büyük 13 mü? Yada o 25 alan 2.’inciye ne demeli? Girdiği tüm seçimlerde mağlup olmuş son seçimlerde ise daha da oylarını azaltmış 2.’inci parti dahi sevinçten zil takıp oynuyor! Ama açık ara 1.’inci parti ise tabiri caizse ağlıyor, öz eleştiri yapıyor! 

İnanın ben bu işten bir şey anlamadım. Anlayan varsa beri gelsin!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar