Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kağıt Dergiciliğin Sonuna Gelirken...


Teknik Elektirk Postası - 234
Bu makale 2020-06-02 09:26:21 eklenmiş ve 3838 kez görüntülenmiştir.
Mustafa ALBAYRAK

Daha öncede yazmıştım...


Temelini kâğıdın oluşturduğu konvansiyonel medyanın yani klasik gazete ve dergiciliğin sonuna mı geliyoruz diye sormuştum? Bir gün mutlaka bu klasik medyanın sonunun geleceğini biliyorduk. Ama sonu gelmese bile bugünkü gibi kâğıt, gazete ve dergiciliğin sembolik olarak çıkacağını, ana omurgasının ise artık internet üzerinden dijital-sanal ortamda vücut bulacağının bu kadar çabuk gerçekleşeceğini tahmin edebilir miydik?


Tamam, ben de dâhil bunun mutlaka bir gün gerçekleşeceğini biliyorduk. Gidişat o yöndeydi ama sürenin bu kadar çabuk olması benim gibi herkes için de sürpriz oldu. 


Sebebi ise çok basit; Koronavirüs...


Tüm dünyamızı etkisi altına alan bu salgın hastalık her şeye olduğu gibi klasik medyacılığa da büyük darbe vurdu. Sadece darbe vurmakla kalmadı belki de yıllarca yaygın olarak gerçekleşmesi gereken dijitalleşmeyi bir-iki aya sığdırdı.


Evet, sevgili okurlarım; yaklaşık 17 yıldır ücretsiz olarak ayağınıza getirdiğimiz elektrik sektörünün adeta yazılı arşivi ve sesi olan ‘’Teknik Elektrik Postasını’’ klasik medyada sürdürebilmek artık çok güç. Günü geldi 300-260-240-180 sayfalarda çıkardığımız Teknik Elektrik Postası kâğıt ve diğer maliyetlerin artması sebebi ile en son 128 sayfa yani 8 forma olarak çıkıyordu. Ama Koronavirüs salgın hastalığı sebebi ile tüm işletmelerimizin artık çok düşük frekansta çalışması reklama ayırdıkları payların ya iptali veya da çok cüzi rakamlara inmesine sebep olmuştu. Bir de kâğıda olan ‘’acaba virüs bulaşır mı?’’ şüphesi, dergimizi aynı şartlarda ve standartlarda çıkartmamıza artık imkân bırakmıyor.


Şimdilik ilk planda aylık adedimizi 5000’den 3000’e indirdik. Sayfa sayımızı da 128’den 64’e indirdik. Yani 8 forma değil 4 forma çıkacak. Bu bizim ilk tedbirimiz. Ancak asıl gelinecek nokta ise dergimizin muhtemelen tamamen dijitale dönecek olması ve konvansiyonel (anlaşılan şekli ile) dergiciliğin sona ermesidir. www.teknikelektrik.com sitemizi yeniliyoruz. Yine ona bağlı olarak çalışacak olan www.teknikelektrikpostasi.com sitemizi de yenileyip faal hale getiriyoruz.


Artık abonelik sistemi veya direk serbest giriş ile (ne şekilde olacağını önümüzdeki günlerde belirleyeceğiz) dergimizi internet üzerinden hem de cep telefonlarınıza indireceğiniz Teknik Elektrik Postası uygulaması ile rahatça okuyabilirsiniz.


Elektrik sektöründen en son haberleri, üreticilerin yeni Ar-Ge çalışmalarını, sosyal haberleri ve tüm faaliyetlerini yine günlük olarak öğrenebilirsiniz.


O zaman ‘’Dijital Teknik Elektrik Postası’’ müjdemi vererek yazımı sonlandırıyorum. 


Hepimize Mevla’dan  virüssüz sağlıklı günler diliyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ