Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

YERLİ OTOMOBİL


Teknik Elektirk Postası - 230
Bu makale 2020-01-27 17:38:50 eklenmiş ve 410 kez görüntülenmiştir.
Güldalı COŞKUN

Farklı siyasi görüşte olunsa bile, ülkemizin yerli otomobil girişiminden gurur duyulmalı ve desteklenmeli. 


Fakat gelin görün ki tanıtım sonrasında, muhaliflerdeki akıl tutulmasıyla karşılaştık. Yine her zaman olduğu gibi, konu hakkında en ufak bir bilgiye sahip değillerdi. Olmak zorunda da değiller; hiçbirimiz her konuda hele de böyle teknik konularda bilgi sahibi olmak zorunda değiliz.


Ancak ilkesel olarak iyi şeyleri desteklemek ve başarı dilemek, en asgari görgü kuralıdır.  “Hani bunun fabrikası!” veya “İtalyanlar yapmış, bizi kandırıyorsunuz!” diyenlerin cahil cesareti ve kendilerini çok zeki sanmaları, sadece bu konuda olsaydı, bu yazıya da konu olamazlardı.


Ancak ne yazık ki bilgisi olmadan fikir sahibi olanların sosyal iletişim kanallarında yaydıkları “hava kirliliği”, gittikçe çekilmez bir hal almaya başladı.


İtalyan Tasarım Şirketi’nin Peugeot, Maserati, Mercedes, Mitsubishi, Cadillac, Alfa Romeo, Ford Focus, Dorcen gibi birçok farklı ülke modelinde imzası olduğunu bilseydi bunu diline dolayanlar, utanırlar mıydı acaba!


Yerli otomobil girişimi, bildiğiniz gibi daha önce de denenmiş ancak engel olunmuştu. Bunu o dönem başarabilseydik, şimdi ülkenin refah düzeyi çok başka yerde olabilirdi. Almanya, İtalya, Fransa, Japonya gibi ülkelerin kalkınmasında otomobil üreticisi olmanın payı oldukça yüksektir.


Maalesef içten yanmalı motorlu yerli araç üretimini kaçırdık. Bu kez farklı bir teknoloji ile elektrikli araç üretiminde dünya ile eş zamanlı üretim şansı yakaladık. Yani zamanlama çok doğru.


ABD ve Almanya bu günlerde bu işe ciddi emek veriyor. ABD, Tesla adını verdiği bir araçla, Almanya da Volkswagen’in Golf modeline benzer bir ürünle son sürat çalışıyorlar. Tesla, Çin fabrikalarında üretime başlayacak.

Almanlar ise bizim yerli aracı tanıtıma sunduğumuz gün, üretim ve piyasaya çıkma takvimini öne alırken, birden her yerde reklam yapma ihtiyacı duydular. Bu bile bizim aracın, teknolojik açıdan rekabet şansını gösteriyordu.


Fabrikası Bursa’da kurulacak olan TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu) 4 bin 500 kişiye iş imkânı sağlamanın yanında, yan kollarıyla ciddi bir entegrasyonu da getirecek. 


TOGG, ‘5 babayiğit’ olarak anılan BMC, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)arasında imzalanan protokol kapsamında yerli otomobil geliştirmek üzere 2018 yılında kuruldu. Bosch’ta üst düzey yöneticilik yapan Gürcan Karakaş TOGG CEO’su olarak atandı. 


İyi eğitim almış mühendislerimizle ve iddiamızla yola çıktık.


Gururla alkışlıyor ve başarılar diliyoruz.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ