Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Burak Ve İstanbul Tezgahı


KASIM - 216. Sayı
Bu makale 2018-11-28 15:34:27 eklenmiş ve 1041 kez görüntülenmiştir.
Dr. Yasin Duran

Kasım ayının ortası geldi, daha önce başlamış olan Burak krizi büyüyerek devam ediyor. Burak krizine, Onur krizi eklendi. Daha önceki yazımda Trabzon da kriz bitmez demiştim, maalesef bu gün gelinen nokta bizi haklı çıkardı. Burak futbol kalitesi olarak tartışılmayacak derecede iyi bir futbolcu, bundan hepimiz eminiz, takıma katkısı da büyük oluyor. Ancak iyi futbolcu olmak ‘’İYİ ADAM’’ olmak anlamına gelmiyor. Çalınan şampiyonluktan sonra takımdan ayrılma şekli Burak’ın bu konuda sabıkalı olduğunu göstermişti, resmen önceden tasarlayarak, ayarlayarak Trabzonspor’u satmış ve Galatasaray’a gitmişti. Her oyuncu transfer olabilir, nitekim biz de başka takımlardan futbolcu transfer ediyoruz, bu işin kuralı bu zaten, ancak dümen tezgahlayıp takımı yarı yolda bırakmak karakter ile uyuşan bir durum değildir, bu tür insanları hayatımızdan uzak tutuyoruz, o halde kulübümüzden de uzak tutmamız gerekir. Burak’ın bu tavırlarının arkasında muhtemelen forvet sorunu olan kulüplerle İstanbul’a gittiği zamanlarda yaptığı gizli saklı görüşmeler vardır. Böyle yaparak sözleşmeyi karşılıklım olarak feshetme olayı gündeme gelir ve İstanbul kulüpleri bonservis vermeden Burak’ı kadrolarına katarlar, bu tezgah ayarlanmıştır, göreceğiz gelecek günlerde olay bu şekilde son bulacak, böylece Trabzonspor Burak ve İstanbul kulüplerinin tezgahı neticesinde bir kazık daha yemiş olacak. Zaten Rodalegga’nın bir golcü olarak Burak’tan eksiği yok, Burak’ın kaprisleri ile uğraşmaya gerek yok, Trabzonspor Burak’a muhtaç olmadığını göstermelidir.


Diğer bir sorun da teknik direktör sorunu, daha önce yönettiği takımlarda herhangi bir başarısı olmayan Ünal Karaman büyük hedefleri olan Trabzonspor’un teknik direktörü olacak kariyere sahip olmamasına rağmen takımın başına getirildi. Rıza hoca ile devam edilseydi, takım bu oyuncu grubu ile ligde ilk 2 sırada olurdu. Bir de artık hücumda kanatlarda ters ayaklı oyuncu oynatma meselesi var, birisi bu teknik direktörlere bu ters ayaklı kanat oyuncu meselesin i seminerle anlatmalı yoksa anlayacakları yok. Ters ayaklı oyuncu Messi , Neymar vb. yetenekli, hızlı, katedebilen, drippling ve çalımla rahat oyuncu geçebilen oyuncular için geçerli bir stildir, her önüne gelen kanat oyuncusu ters ayak oynayamaz, oynatmaya çalışırsan oyuncuya da takıma da zarar verirsiniz. Olcay bir sağ kanat oyuncusudur, solda oynatmak yanlıştır, Yusuf bir 10 numaradır, kanatta oynatarak oyuncuyu harcamanın gereği yoktur, oynatmak oyuncu için daha iyi olur ya da 10 numara oynatmak en doğrusudur, Sosa ile dönüşümlü oynatmak uygun olur. Trabzonspor’da ters ayakla kanat oyuncusu olabilecek tek oyuncu Abdülkadir’dir, başkasını oynatmanın gereği yoktur. Abdülkadir Ömür aslında  8 numara  oynatılması Trabzonspor’un hızlı hücuma çıkabilmesini sağlayacak oyun yapısına sahip bir oyuncu olduğundan bu alanda kullanılması Trabzonspor’un oyun gücüne en az % 50 daha fazla katkı sağlayacaktır. Çünkü Abdülkadir topla hızlı hareket edebilen, adam geçebilen ve dikine oyuynayabilen bir oyuncu, Başakşehir maçında 2. Yarıda bu bölgede oynadığı sırada , Trabzonspor Başakşehir kalesine en etkili akınlarını yapmıştı.


Velhasıl, Trabzonspor’un Burak ve Onur’dan ayrılması hayrına olacaktır. Abdülkadir’in 8 numara oynatılması Trabzonspor’u şampiyonluk adayı haline getirecektir. Ve biz Trabzonspor taraftarına büyük heyecan verecektir, tabi yöneticiler ve teknik heyet bizim gibi düşünürse. İzleyip göreceğiz, yoksa bu gidiş Trabzonspor’u sezon sonuna doğru kümede kalma mücadelesi verir hale getirecektir 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ