Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Vergide Tahsilat


Mart 2018 - 208. Sayı
Bu makale 2018-03-26 10:56:30 eklenmiş ve 481 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Vergide mevzuat ve oranlar dışında, en az onun kadar önemli olan bir konu da şüphesiz tahsilat. Vergi politikalarının başarıya ulaşması için, tahsilat konusunda hedefler konuyor ve onem veriliyor.  

Türkiye’de geçen yıl sonu itibarıyla önceki dönemlerden devredilenler de dahil tahakkuk ettirilen 760,2 milyar liralık vergi borcunun yüzde 82,2’si (brüt) tahsil edildi. Tahsilat oranı en yüksek il Kocaeli, en düşük il Hakkari oldu.  AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığı 2017 Yılı Faaliyet Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, yurt genelinde geçen yıl, önceki yıllardan devredilenler dahil 760 milyar 214 milyon 267 bin 449 lira vergi borcu tahakkuk ettirildi. Bu tutarın 625 milyar 512 milyon 313 bin 993 lirası tahsil edildi.

Dünyada sanal parada mevzuat 

Bitcoin ve diğer sanal paralar ile ilgili önemli bir husus ülkelerdeki mevzuat eksikliği. Bir yönü ile elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi ile ilgiliyken, diğer tarafı ile de, miras, ödeme aracı gibi konularda kullanılması ile ilgilidir. Mevzuat temelinin hazırlanması bu iki hususa hizmet edecekken aynı zamanda da, yaşanacak maduriyetlerin giderilmesini sağlanacaktır.

Taksi & Uber

Son günlerin popüler tartışması Taksi ve Uber arasında yaşanıyor. Bu rekabetin arkasındaki rakamlara bir değinelim.

Gazete Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre rakamlar, 1966 yılında nüfusu 2.3 milyon olan İstanbul’da bin kişiye düşen taksi sayısının 7.8 olduğunu ortaya koyarken, 2018 yılına gelindiğinde nüfusu 15 milyonu aşan kentte ise bin kişiye düşen taksi sayısının 1.2’ye gerilediğini gösteriyor. İstanbul’a yıl içinde gelen turist sayısının 10 milyonu aştığı göz önüne alındığında, bu rakam daha da azalıyor. Şehirde farklı yakalarda plakaların sahtesinin dolaştığı da göz önüne alındığında bu rakam anca 2.4’ü buluyor. İstanbul’da kişi başına düşen taksi sayısının dünyadan az olması, oluşan arz neticesinde taksi plakalarının değerinin 1.7 milyon lirayı bularak bir rant haline gelmesine ve sahibine ayda 7 bin 500 liraya kadar gelir yaratmasına neden oluyor.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ