Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Trabzon İnancını Kaybetmiş ….


Ekim 2017 - 203. Sayı
Bu makale 2017-10-24 10:59:03 eklenmiş ve 280 kez görüntülenmiştir.
Dr. Yasin Duran

50 yılda şampiyonluk yarışında olmak ve de şampiyon olmak hülyasıyla başlayan 2018-18 sezonunun  8 haftası geride kaldı. Evet geride kaldı, ileriye gidemedi maalesef… 8 haftada alınan sonuçlar Trabzonspor’a gönül verenleri hayal kırıklığına uğrattı … Bırakın şampiyonluk hayallerini , görünen o ki geçen sezona geri döndük ve bu yılda kümede kalma savaşı verecek bir pozisyonda bulduk kendimizi. Aslında çok iyi bir takım kuruldu, şahsen ben takımdan çok umutluydum ama yanılmışım,  geçen 8 hafta beklentilerimi karşılamadı.

Bu 8 hafta sonunda şampiyonluk hedefleyen takıma , taktik ve teknik anlamda yeterli oyunu oynatamayan Ersun Yanal görevden ayrıldı, yerine Rıza Çalımbay getirildi. Ersun Yanal da son yıllarda teknik direktörlerimizin tutulduğu o habis hastalığa tutuldu. Yedekte stoperler dururken ,  o mevkide orta saha oyuncusu olan Okay’ı oynatmaya, sol bek Mas yedekte dururken onun mevkisine stoper koyarak saçmaladı resmen. Stoperin yerine orta saha oyuncusu, sol bekin yerine stoper oynatmak kalp ameliyatını Kalp Cerrahına değil de Ortopedi doktoruna yaptırmak gibi mantık dışı bir durumdur,  umarım Rıza hoca da aynı hatayı yapmaz. Kalp ameliyatını kalp cerrahından başkası yaparsa hasta ölür kardeşim, bizle dalga geçmeyin artık. Aslında puan kaybettiğimiz maçların çoğunda takım iyi oynayarak öne geçmesine rağmen Yanal’ın taktik beceriksizlikliği , takımı geri yaslaması ve yanlış yaptığı oyuncu değişiklikleri sebebiyle kazanabileceğimiz 8-9 puanı çöpe atmış oldu. Daha iyi bir taktik anlayış takıma olumlu yansıyacaktır, Rıza hoca bu beklentimizi karşılar inşallah.  Suç sadece Yanal da değil tabiî ki, Alanya maçında Wagner Love’un orta sahada aldığı topla kaleye kadar ilerleyip attığı golde onu tiyatro oyuncusu gibi izleyen tüm takım da başarısızlıktan sorumludur, bu oyuncularda bir parça gurur varsa , tüm Trabzonsporlulardan özür dilemeleri , hatta bence aldıkları parayı hak etmediklerini beyan etmeleri ve garanti paralarının en az yarısını özür olarak kulübe geri ödemeleri gerekir. Wagner Love Darülaceze’nin koridorunda bile bu kadar rahat ilerleyemezdi, önüne birkaç kişi çıkar, böyle destursuz nereye gidiyorsun hemşerim derdi. Rıza hocanın doğru hamlelerle takımı layık olduğu yerlere taşıyacağını umut etmekten başka yapacağımız bir şey yok açıkcası. 

Sadece Trabzonsporun değil tüm Türk futbolunun sorunu alan bu garanti para meselesi acilen halledilmeli. Futbolcuya yıllık 3 milyon Euro garanti ücret veriliyor, iyide oynasa kötüde oynasa, takımı batırsada bu parayı alacak, ne güzel iş bu ya …. Bu acilen kaldırılmalı, 3 milyonun en fazla % 25’i garanti olmalı, kalanı performanasa bağlanmalı. Şampiyon olursanız  % 25 daha, misal santrfor 20 gol atarsa % 25 daha gibi bir performans sistemi koyulmalı, oyuncularda ancak başarılı performans ile para kazanabilmeliler, aksi takdirde yedek kulübesinde ya da tribünde geyik muhabbeti yaparak 2 - 3 -4 milyon Euro’ları götürmeye ve taraftarı sinir etmeye devam edecekler. 

Bu başarısızlık aslında bu senenin değil, yıllardır süregelen bir sorun. Aslında sadece teknik direktör, yönetim ya da oyuncular başarısızlığın sebebi değiller. Tüm Trabzon’un başarısızlıkta payı var. Aslında herkes kendine güvenini kaybetmiş, hiç kimse şampiyon olacağına inanmıyor, şampiyonluk yarışının stresini hiçbir Trabzonlu kaldıramıyor ama herkes bunu birbirinden saklıyor, gizliyor … Kısacası hiçbir Trabzonlu şampiyonluğa inanmıyor , kimi  Trabzonsporlular bana kızacak biliyorum ama maalesef durum böyle. Bu nedenle yönetim, teknik ekip ve oyuncularda bu stresi kaldıramıyorlar. İnşallah böyle gitmez diye umut etmek istiyorum …


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ