Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Galatasaray’da İyi Gidişat Devam Ediyor


Eylül 2017 - 202. Sayı
Bu makale 2017-10-02 10:55:52 eklenmiş ve 332 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Galatasaray lige beklenenin aksine çok iyi bir giriş yaptı ve 4. haftanın sonunda üç galibiyet bir beraberlikle birinci sıraya oturdu. Bu durum lig öncesinde hiç beklenmeyen bir durumdu. Çünkü hazırlık maçlarında Galatasaray kötü bir futbol ortaya koymuş ve ismi duyulmamış İsveç klubune elenmişti. Lig başladıktan sonra ise  sanki bir sihirli değnek değmiş takım çok koşan iyi futbol oynayan gol atan bir hüviyet kazanmıştı. Başarıda takıma alınmış yeni futbolcuların kısa zamanda uyumu, kazanma istekleri ve sonuca varmaları faktörleri yatıyordu. Takımda birçok oyuncu iyi performans gösterirken Gomis, Tolga ve Rodrigez bunların arasında en göze batanlar. Burada özellikle Tolga’nın altını çizmek istiyorum. Tolga gerçekten gösterdiği performans ve attığı gollerle takımına en büyük katkıyı sağladı. Öyleki ilk üç maçta toplam dört gol atarak adeta bir forvet gibi takımını taşıdı. Dördüncü maçta gol atamadı ve bu maçta Galatasaray berabere kaldı. Tolga’nın dışında her maçta gol atan isim ise Gomis. Tolga ve gomis dışında takımda pek gol atan olmadı. 


Peki dördüncü haftayı lider kapatan Galatasaray’da işler mükemmelmi? Hayır. Galatasaray çok koşuyor pres yapıyor gol atıp sonucada gidiyor. Ancak ikinci yarılarda gerek yorgunluktan gerekse skoru koruma güdüsünden olacakki takım ciddi şekilde oyundan düşüyor. Bu dakikalarda rakip takım baskı kuruyor gol yada goller buluyor. İlk üç maçta birden fazla gol attığı için gol yese bile puan kaybetmedi Galatasaray ancak dördüncü hafta oynanan ve son 10 dakikasına 1-0 önde giren takım baskılara boyun eğdi ve bir gol yiyerek maçı berabere bitirdi. Takımın yorulup oyundan düştüğü dakikalarda Tudor’un oyuna müdahele edememesi çok büyük bir kayıp. Teknik adamın sadece takımı kurup sahaya sürmesi yeterli değildir. Oyunun gidişatına göre gerek taktiksel olarak gerekse oyuncu değişikliği olarak teknik adamın müdahele etmesi lazım. Tudor’da maalesef bu yok. Takım 30-40 dakika baskı altında kalıyor ama gerekli müdaheleleri yapmıyor yada yapamıyor. Son Antalya deplasmanında yeninen gol bağıra bağıra geldi. Antalyaspor Galatasaray’ı baskı altına aldı ve pozisyonlar bulmaya başladı. Nihayetinde de 81. Dakikada Eto ile gölü buldu. Bu arada Galatasaray’ın bu sezon yediği üç gölünde yan top olması takımın geçen seneden kalma bu hastalığını gideremediğini gösteriyor. Takım sürekli yan toplardan gol yiyor. Tudor’un buna bir çare bulması gerekiyor.


Özetle Galatasaray bu sene genel olarak iyi, azimli bir futbol oynuyor ve ilk dört haftayı lider kapattı. Ancak maçtan belli bir süreden sonra düşüşünü durdurması gerekiyor. Bu enerjisini tüm zamana yaymakla yada oyuncu değişiklikleriyle mümkün olabilir. Tudor’un oyuna müdahele etmesi gerekir. Gomis’in yanına ise onun kadar kaliteli bir forvetin monte edilmesi gerekir. Zira orta saha oyuncusu olan Tolga her maçta gol atamayabilir ve 4. Haftada olduğu gibi takım puan kaybedebilir.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ