Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ekonomi Gündeminden Haberler


Nisan 2017 - 197. Sayı
Bu makale 2017-05-08 11:25:22 eklenmiş ve 361 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Küresel Petrol arzı Martta bir önceki aya göre düştü.

Küresel Petrol  arzı martta bir önceki aya göre günlük 755 bin varil düşerek 95 milyon 980 bin varile indi.  Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) “Aylık Petrol  Piyasası Raporu”na göre, Petrol  İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham Petrol  üretimi martta günlük 365 bin varil azalarak 31 milyon 680 bin varil oldu. Geçen yılın aynı ayına göre; OPEC’in üretimi günlük 230 bin varil düşüş gösterdi.  Rapora göre; bu yıl küresel Petrol  talebinin günlük 1 milyon 300 bin varil artışla 97 milyon 900 bin varile yükselmesi bekleniyor. Yıllık talepte 34 milyon varil ile Asya Pasifik ülkeleri başı çekerken, onu 31 milyon 400 bin varil ile Amerika kıtası ve 14 milyon 900 bin varil ile Avrupa izliyor.

Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulmasına İlişkin Tebliğ

Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) “Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulmasına İlişkin Tebliğ”i Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Birinci fıkrada yer alan kararlara ilişkin bildirimlerde şu bilgiler yer aldı:”Kararın türü (çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı/çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının kaldırılması kararı), yargı merciinin adı, karar tarihi, karar numarası, dosya tarihi, numarası ve türü, çek yasaklısı; gerçek kişi ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, adı ve soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe/mah./köy bilgileri, tüzel kişi ise vergi kimlik numarası ve/veya Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası ve unvanı yer alır.”

Özel sektörün kısa ve uzun vadeli dış borcu 217 milyar doları aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Şubat 2017 dönemine ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin gelişmeler yayımlandı.

Buna göre, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu şubatta geçen yılın sonuna göre 241 milyon dolar artarak 202,7 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç) 902 milyon dolar artarak 15,2 milyar dolar oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mobilya ve beyaz eşyada vergi indiriminin uzatılmasının piyasadaki canlılığı eylül sonuna kadar sürdüreceğini belirtti.

Esnafın, vergi indirim süresinin uzatılmasını beklediğini ifade eden Tüfenkci, “Özellikle esnaf kesiminin beklediği, istediği bir tedbirdi.  Bildiğiniz gibi biz beyaz eşyadaki ÖTV’yi de indirmiştik. Bu süreyi uzattık şimdi. Vergi indiriminin yansımaları gayet olumlu ve pozitif olmuştu piyasanın canlanması noktasında. İnşallah bu canlılık eylül ayı sonuna kadar da devam edecek.” diye konuştu.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ