Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Galatasaray Yarıştan Koptu


Mart 2017 - 196. Sayı
Bu makale 2017-04-01 14:12:27 eklenmiş ve 571 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Galatasaray 22. Haftada kendi sahasında oynadığı maçı rakibi Beşiktaş’a kaybederek şampiyonluktan iyice uzaklaştı. Artık Galatasaray’ın şampiyon olması mucizelere bağlı hatta imkânsız. Neden matematiksel olarak hala şansı olmasına rağmen imkansız  diyorum çünkü Galatasaray inancını ruhunu kaybetmiş. Futbolcular pas yaparken kaleye şut atarken dahi inanmayarak oynuyorlar. Aslında kadro olarak isim olarak baktığımızda hiç de küçümsenecek kadrosu yok ancak futbolcularda kazanma hırsı ve şampiyonluğa olan inanç yok. Böyle olunca da kötü oyun puan kayıpları geliyor. Peki Galatasaray neden bu duruma düştü? Bunun birçok faktörü var tabii.


Birincisi yönetimin etkisizliği; Özbek yönetimi mali olarak çok zor bir zamanda göreve başlamış ve çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu mali konulara ayırmıştır. Mali konularda belirli ilerlemeler alınmış ama sportif yönetim ihmal edilmiştir. Ayrıca başarılı bir iş adamı olan Özbek’in ve arkadaşlarının ne kadar futbol yöneticiliğinden anladığı da tartışma konusudur. Bu konuda yetersiz oldukları bir gerçek. 


İkincisi teknik direktör yanlışlığı; Sezon başında yeterli kaliteli bir hocanın takımın başına getirilememesi ve Rikerink’le yola devam edilmesi. Rikerink’in yetersizliği sezon başında belli iken farklı bir teknik adamın göreve getirilmesi gerekiyordu. Ama bu maalesef sezon arasından sonra yapıldı ve yerine Tudor getirildi. Futbolda sezon içinde teknik adam değiştirmek büyük bir risktir ve çoğunlukla başarıyı getirmez. Nitekim de öyle oluyor. Tudor’lu Galatasaray başarısız sonuçlar aldı. Tudor’dan bu kadar kısa sürede başarı beklemek çok zor. Onunda zamana,  takımı tanımaya kafasındaki sistemi takıma oturtmaya ihtiyacı var. Şuana kadar Tudor’un karnesi 2 galibiyet, 2 yenilgi ve 1 beraberlik. Bunlardan Beşiktaş maçı çok hayati idi. Tudor bu maçı kaybederek lige havluyu attı. Busene sonuna kadar Tudor takımın başında kalabilir ama yeni sezonda olur mu onu alacağı derece belirleyecek. Galatasaray’ın lig ikinciliği hedefi hala mevcut ancak bunu elde edip edemeyeceğini sezon sonunda göreceğiz. 


Üçüncüsü futbolcu etkisi; Galatasaray’daki birçok futbolcu eski başarıya doymuş futbolcular. Bu futbolcuların etkisizliği isteksizliği takımın performansını oldukça düşürüyor. İsim olarak baktığımızda çok büyük isimlerin çok küçük futbol oynadıklarına şahit oluyoruz. Diğer yandan takımda mevcut olan kutuplaşmalar arkadaşlığı ve  takım olma ruhunu oldukça etkilemekte. Bu yüzden sezon başından beri takım olunamadı ve güzel bir futbol ortaya konulamadı. Gelen galibiyetlerde futbolcuların şahsi gayretlerinden geldi. 


Saydığım bütün bu faktörlerden dolayı Galatasaray busene kötü performans gösterdi. Şuandan sonra takımın lig ikinciliğine odaklanması gerekiyor ki seneye şampiyonlar liginde oynayabilsin. Aksi takdirde lig sonu takım için çok daha dramatik olabilir. Sezon sonunda ise takımı büyük bir operasyon bekliyor. Çok sayıda futbolcunun gönderilip yerine yeni futbolcular alınacağı gündemde. Teknik direktörün değişip değişmeyeceğini de yine yıl sonunda göreceğiz. 


Gelecek ay görüşmek dileğiyle. 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ