Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ayağa Kalk!


Mart 2017 - 196. Sayı
Bu makale 2017-04-01 11:43:32 eklenmiş ve 675 kez görüntülenmiştir.
Nurcan Şahin Alevli

Gün geçmiyor ki ülkemin malum aydınlarından(!?) AK Parti’ye oy veren seçmen kitlesini aşağılayan yazılar yayınlanmasın..

Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun açık ara birinciliği kimseye kaptırmazken geçenlerde Ümit Zileli ve Zülfü Livaneli’de dökmüş incilerini..

Hele hele Livaneli topyekün Anadolu insanının bir türlü aydınlanmamasının sonucu olarak görmüş Erdoğan’ın başarısını.

Google’a girip aydın kelimesinin karşılıklarına bakayım dedim. Atatürk gibi düşünen kişidir ya da Ak Parti’ li koyunlar gibi güdülmemektir diyen tanımlar dahi buldum:)

Buna “kendi aydınlığı”  kadar açıklama getirebilenlerin ifadelerini bir kenara bırakırsak genel olarak aydın ; aydınlanmış ve aynı zamanda aydınlatan kişidir. Kültürel olarak birikimlidir. Toplumun kaderini etkileyen kişiler oldukları için bulunduğu toplumun sözcüleridir, beyinleridir. Aydın kimse insanların sözcülüğünü yaparken toplumun tüm kesimlerinin sesi olmalıdır... 

Vikipedia’da aydın; kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli kimse olarak, Entelektüel ise; bilim, teknik ve kültürün değişik dallarında özel öğrenim görmüş, aydın, münevver, kimse olarak tanımlanmıştır...

Peki bu büyük düşünürlerimiz sürekli cahil olmakla itham ettikleri Anadolu insanına Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar aydınlanma anlamında ne verdiler ?

Bilim, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Müzik, sanatın pekçok başka dalı, siyaset gibi alanlar aydınlanmanın araçları olarak görülebilir.

Şimdi soru şu;

Cumhuriyet Türkiyesin’de bu araçlar kimlerin elindeydi ve nasıl kullandılar?

Okuyucularım şöyle bir hafızanızı yoklayın. Bu ülkede kendini aydın olarak nitelendirmiş kesimden sizde yer etmiş gerçek anlamda bir başarı var mı?

En bilinenlerini/sinema ve televizyonu ele alalım.

Toplum ahlakını bozan, dejenere eden filmleri çekenler, içki, gece hayatı, uyuşturucu, mafyanın özendirildiği, üvey oğlanın cici anneyle iş pişirdiği, kardeşin eşine göz dikildiği, tecavüze uğrayan günahsız kızların intihar etmesi gerektiği, namus kavramının sadece öldürmek olarak işlendiği, yan kesiciliğin sevimli, alavere dalaverenin komedi, zengin olmanın herkese tepeden bakmak, köylü olmanın cahillik, kahraman olmanın sadece iyi silah kullanmak/kanun tanımamak olduğu, tecavüzlü, gazozlu filmlerle, dizilerle bu toplumun beynine yıllarca tecavüz edenler bu ülkenin köylüsümüydü?

Yönetmeninden, senaristine, oyuncusundan, iletişim araçlarını elinde tutanına kadar hepsi bu ülkede ya aydın ya da elit olarak yer bulmadı mı?

Toplumu yönlendirmesi, sulhu savunması, kavgalara ve kine uzak durması gerekenlerin Türkiye’deki karşılığı budur..Hem onyıllarca ülkendeki insanların beynine bunları işleyeceksin, hem kadına şiddetten, tecavüzlerden, ahlâksızlıklardan dem vuracaksın!

Siyaset dersek; zaten bırakın A partisini B partisini 90 senedir iktidarda aslında hep Kemalizm var.

Bilim dersek; bayrak ipi büyük buluşumuz!

Böyle böyle aydınlanıyoruz işte (!?)

Hele bir aydın kesimimiz var ki düşman başına. Türkiye’yi yerden yere vuran bir film çekiyor Avrupa’dan ödül alıyor, bir kitap yazıyor Nobel kazanıyor...

Keşke Anadolu insanının ferasetinden biraz nasiplenseydiniz.

Herdaim hakir gördüğünüz bu insanlar toprağı eline aldığında okşar sever..Nerede ne ekileceğini, gökyüzüne baktığında ekinlerin nezaman biçilmesi gerektiğini, hangi hayvanının neden hasta olmuş olabileceğini, nasıl iyileştirilmesi gerektiğini bilir..Avluda otururken yoldan kendisine selam veren birini sofrasına buyur etmesini, yaşlısına saygıda kusur etmemesini, düğünde ve cenazede insana el vermesini, ikramda bulunmasını, hakkı, hukuku, saygıyı, kardeşliği, hayvan sevgisini, doğa sevgisini....kısacası insan olmanın tüm gereklerini -inanarak söylüyorum ki- kendine aydın diyen bu izole güruhtan daha iyi idrak etmiştir...Elindeki kısıtlı seçenekler nispetinde ülkesi için hep doğru olanı yapmıştır...Onlar yaptıkça siz bozdunuz, Onlar prangalarından kurtulmaya çalıştıkça siz daha da sıktınız.

Sizden daha duyarlı, daha merhametli, daha sosyalist, daha evrenseldir tanım koymadıkları fikirleri.

Bu insanlar değilmidir ki özünü kaybetmeden Ermeni, Süryani, Yahudi komşusuyla yüzyıllarca dipdibe insanca yaşayabilen?

Hangi dinden meşrepten olursa olsun darda kalana koşabilen?

Tüm iğrençliklerinize sanat,

Tüm hastalıklı fikirlerinize ideoloji,

Tüm nefretinize çağdaşlık ve aydın olmak tabirini kullanıp ülkenin ahlakına saldıran da siz, kardeşi kardeşe düşman eden de siz,  kalıplaşmış/dayatmacı fikirlerinizle bulunduğunuz noktadan bir adım ileri gidemeyerek ideolojilerinizle insanları paramparça edip memleketin anasını ağlatan da siz !

Elbette iletişim ve ulaşımın bukadar rahat olduğu dünyada toplumsal etkileşimler, farklı kültürlerin üst etiketlerinden, dünya görüşlerine varana kadar pekçok konuda etkilenmemek mümkün değil. Bir noktaya kadar olmalıdır da.. Ama bizdeki değişikler Osmanlı zamanında Batı’daki yenilikleri, ilimi, bilimi alsın ve ülkelerine döndüklerinde yeni atılımlarla tekrardan yükselişe geçilsin diye Avrupa’ya gönderilip, sadece oranın kılık kıyafetini ve yaşam tarzını alıp geri dönenlerinin torunları...

Ülkeye aydınlanma yerine ayrılık tohumları eken, topyekün bir milletin kimyasını bozmaya kendini adamış mankurtlar.

Oysa bir de Ortaçağ karanlığında Doğu’ya gelen Avrupalılar’a bakın; hedeflerinden hiç sapmadan Doğu’nun o göz kamaştıran zenginliğinden ve ilminden kendileri için gerekli olanları alarak nasıl da kalkındırmışlar ülkelerini...

Bu ülkede en az 3 nesil öyle bir karanlığa, cehalete ve dayatmalara maruz bırakılmış ki temizlenmek şöyle dursun Erdoğan’dan kurtuluşun tek yolu olarak karşımıza çıkartıldığında yara daha da derinleşmiştir...

Kabahati bu yaranın üzerine tuz biber eken sisteme değil, milletin kendisine yükleme sinsiliği bu fikir fukarası, Batı hayranı kesimin kurtuluş reçetesi olmuş durumda. 

Ağları öyle bir örmüşler ki nereye adım atsak tuzak. Gerçekten çok büyük bir mücadele veriyor, tırnakla kuyu kazıyoruz...

Ne vicdan, ne ecdat sevgisi, ne tarih bilinci bırakıyorlar...

Paramparça ediliyoruz...

Eeyyy Anadolu !

Bu hodgamların insanlığı seninki ile yarışamaz.

AYAĞA KALK !

Ve sen Eeyyy Tarih !

Birgün bizi yazarken atalarımıza yapıldığı gibi sakın saygıda kusur etme.

Çünkü bu fitne ve ihanet çukurunda çok büyük bedeller ödüyoruz...


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ