Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kısa Kısa


Haziran 2016 - 187. Sayı
Bu makale 2016-06-27 15:52:10 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.
Eyüp Şengül

Sürekli yeni  mevzuatların çıktığı veya mevcut mevzuatlar içerisinde değişiklikler yapılarak karşımıza çıkan yeni durumlar karşısında cezalı duruma düşmemek için bunları yakından takip etmek gerekmektektedir. Ancak bizler bu konular ile yakından ilgilenmemize rağmen bazen gözden kaçırdığımız bir şeyler olduğu halde işi gereği fazla ilgi gösteremeyen veya pek ilgilenmeyen kimselerin mutlaka kaçırdığı şeyler olacaktır. Bu yazımızda son zamanlarda olan mevzuat ile ilgili değişikliklere değinerek bilgi edinmenize yardımcı olacağım.


*21.05.2016 tarih ve 29718 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle ücretlerin bankadan ödenme zorunluluğuna esas işyerlerinde çalışan sayısı “5 işçi ” olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklik ile daha önce 10 ve daha fazla işçi çalıştıran kanun kapsamında ki işyerleri işçilere yaptıkları tüm ödemeleri banka ve benzeri kuruluşlar aracığı ile yapmak zorunda idi 01 Haziran 2016 tarihinden itibaren bu sayı 5 işçi olarak değiştirilmiştir. Yani 5 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri ileride herhangi bir anlaşmazlık yaşamamak için işçilerine yaptıkları tüm ödemeleri banka ve benzeri kuruluşlar ile yapmak zorundadır.


*6331 Sayılı kanuna göre, 10 kişiden az çalışanı (1-9 kişi) olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri de 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla tüm iş güvenliği konularında yükümlülük altına girmektedirler. Bu tarihten itibaren bütün işyerleri iş güvenliği konusundan sorumlu olacaklardır. 

Buna göre ;

-Risk Değerlendirmesi: Bir veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır. 


-İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi: Bir veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır. 


-Acil Durum Planı: Bir veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır.


-50 çalışandan az personeli bulunan “Az Tehlikeli” sınıfta yer alan tüm işyerleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunlu kılınmıştır.

-50 çalışandan az personeli bulunan “Az Tehlikeli” sınıfta yer alan tüm işyerleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren İşyeri Hekimi bulundurması zorunlu kılınmıştır.


Tabi burada kısa notlar halinde belirtilenler yakın zaman da yürürlüğe girmiş veya girecek olanlardır. Onun dışında özellikle İş Güvenliği anlamında birçok önemli husus var bunu her işveren kendi işyerine özel olarak araştırmalı ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bütün yazılarımda değinmeye çalıştığım gibi idare gerek teşvik gerek destek gibi üzerine düşeni yaptığını düşünerek oyunun kuralına göre oynanmasını istemektedir. Kuralına göre oynamayana ise ağır yaptırımlar uygulamayı düşünmektedir. Bundan dolayı hiçbir ayrıntıyı atlamadan üzerimize düşeni yapmalıyız, bilgimiz olmayan konularda profesyonel destek alarak çözüme ulaşmalıyız.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ