Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Doğunun Yükselen Yıldızı Erzincan


Nisan 2016 - 185. sayı
Bu makale 2016-04-25 17:01:33 eklenmiş ve 596 kez görüntülenmiştir.
Ercan BABACAN

Geçtiğimiz ay Erzincanlı Gazeteciler Birliği ERGAB üyesi olarak Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 98.Yıldönümü dolayısıyla Erzincan Belediyesi’nin davetlisi olarak Erzincan’a ziyarette bulunduk.


Dağı taşı altın diye gurbet ellerine düşmüş hemşerilerimizin yüzlerini tekrar memleketlerine döndürecek, dağın altını üstünü değerlendiren iki güzel faaliyet dikkatimizi çekti.


Biri; “Erzincan Bakırı Evine Dönüyor Projesi” diğeri; “Ergan Dağı Kayak ve Dinlenme Tesisleri Projesi”


İki proje de Erzincan için önemli olup, başarı ile yürütülmesi neticesinde Erzincan için önemli değerler katacak proje.


Birincisi; açılışı biz döndükten sonra yapılan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından desteklenen, Erzincan Valiliği Mahalli İdareler Birliği tarafından yürütülen ve Erzincan Valiliği AB, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezimizin ortak olduğu ’’Erzincan Bakırı Evine Dönüyor’’ adlı proje;  Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi binasında uygulamaya konuldu.

Proje kapsamında ne mi olacak? İzah edelim biraz.


Öncelikle Erzincan ile özdeşleşen ancak son yıllarda başka illerimiz ile anılan “Bakırcılık Sanatı” yeniden Erzincan ile anılmaya başlayacak.Kursiyerlere verilecek eğitimler ile “Bakırcılık Mesleği” ve “Bakır İşleme Sanatı” noktasında meslek edinmiş sanatkâr ve ustalar yetişecek,işlenmiş tarihi bakır ürün ve eşyalar Erzincan ilimizde bulunan yaklaşık 530 köyden en az birer tane toplanmak sureti ile dev bir “Bakır Ürünler” müzesi oluşturulacak ki kısmen oluşmaya başlamış durumda.


Bir zaman sonra Erzincan Sokak ve caddelerinde de görmeye başlayacağınız tabela ve kapı-duvar levhaları bakırdan oluşturulmaya başlanacak. Hizmet binası menü tabelasından yön levhalarına kadar bakır işleme ile başlamış bile, tamamı zarif ve nadide desenlerden oluşan el işçiliği ile işlenmiş bakır ürünlerde servis edilen Erzincan’a özgü yerel tatlar ve içeceklerin sunulduğu kafeteryada hoşça vakit geçirebileceksiniz, üstelik çok uygun fiyatlar ile,hasılı Erzincan bakırı evine bu sefer hiç dışarı çıkmamak üzere geri dönüyor galiba..


Yine açılışı zaman zaman tazelenen, bitti bitiyor ağır aksak da olsa hizmette diye defaten haberlere konu olan Ergan Dağı Kayak Tesisleri Projesini yerinde gördük.


3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları’nın eteklerinde kurulan ve yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan Ergan Dağı Kayak Merkezi geçtiğimiz yıl düzenlenen dağ kayağı şampiyonası ile hizmete girmişti. 12 Kilometre uzunluğundaki kayak pisti ile Türkiye’nin en büyük kayak merkezi unvanına sahip olan Ergan Dağı Kayak Merkezi; Mahalli İdareler Birliği yönetimine geçtikten sonra deyim yerinde ise cazibe noktasında nerede ise zirve aşamasına doğru gidiyor diyebiliriz.


Nedeni ve nasılı biraz açmak gerekirse;


Ergan Dağı dünyanın en uzun 2. büyük kayak pistine sahip, senenin 180 gününde kayak yapılabilmesi,  aralıksız 45 dakika süre ile tek pistte kayak yapılabilmesi, amatör ve profesyonel her kategoriden sporculara imkan sunan pistleri bünyesinde barındırması, nisan ayı sonunda ülkemizde kayak yapılabilen tek merkez olması, çok düşük çığ riski, bölgenin ağaçsız dokusu, kar kalitesinin yüksekliği, tesislerin alt yapılarının ve çevre düzenlemelerinin uygunluğu gibi özellikleri ile Ergan Dağı ülkemizdeki ve hatta dünyadaki bir çok merkez içerisinde öne çıkabilecek bir potansiyele sahip.


İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden sadece birkaç saat, Erzincan merkezden ise birkaç dakika uzaklıkla bir tesiste dört mevsimin tüm havasını, tadını ve doğasını yaşamak artık mümkün.


Göl ve Seyri Can kafeteryalarında eşsiz Erzincan ovası ve dağ manzarasına karşı enteresan meyve kokteylerinin veya şark köşelerinde kuzinede demlenen çay eşliğinde sohbetin tadı doyumsuz,


Bakmayın kış sporları merkezi olduğuna, yaza öyle hazırlıkları var ki gerek piknik için gerekse yaz dönemine ait aktiviteler ile her hafta sonunu Ergan’da geçirmek için yarışacaksınız diyebiliriz,


Gondol ile Erzincan’a sırtınızı verip Ergan Dağına tırmandıkça, temiz havası eşliğinde adrenalin depolayacak ve inanılmaz bir rahatlama ve dinlenmenin eşliğinde günlük stresten kurtulup nefes alabileceksiniz,


Kayak, Kayaklı Oryantiring, Kar Raftingi, Snowboard, Dağ Kayağı, Kar motosikleti, Doğa Yürüyüşleri, Buz Pisti, Snowpark, Snowkite, Buzul Tırmanışı, Trekking ve Dağ bisikleti, Binicilik, Yamaç Paraşütü, Kampçılık, Kano, Kaya Tırmanışı & Dağcılık ve daha sayamadığımız birçok etkinlik için Ergan Dağı Kayak Tesisleri hizmetinizde.


İyi bir otel ve tanıtım ihtiyacı da giderildikten sonra Ergan Dağı Kayak Tesislerinin; Doğu’nun yüksek zirvesine yerleşmemesi mümkün değil.


Erzincan Valimiz Sayın Süleyman Kahraman’ın Ergan Dağı Kayak Tesislerinin güncellenerek kusursuz hizmete sunulmasındaki olağan üstü gayreti bugün meyvelerini vermiş ve hafta sonları binlerce hemşerimiz dağı ziyaret etmeye başlamış durumda. Bunda hiç şüphesiz Erzincan Mahalli İdareler Birliği Müdürü Salih Kara’nın emekleri unutulamaz. 


Bazı insanlar vardır, yaptıklarını zamana ve mekana sığdırmanız mümkün değildir. Salih Kara işte tam öyle bir hemşerimiz. Sayın Valimizin desteği ile Ergan Dağını yurt edinmiş, gecesini gündüzünü Ergan Dağına vakfetmiş Salih Kara’nın gerek  “Erzincan Bakırı Evine Dönüyor Projesi” gerekse  “Ergan Dağı Kayak ve Dinlenme Tesisleri Projesi” için yapmış olduğu çalışmalara ne zaman ne de mekan sınırlaması konulabilir. Tam bir Erzincan aşığı Salih Kara’nın ilginç ve bir o kadar da samimi faaliyetleri ile Ergan Dağı Kayak ve Dinlenme Tesisleri alternatif turlarınız için portföyünüze ekleyebileceğiniz önemli bir noktadır diyerek yazımızı sonlandıralım.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ