Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kayıtsız Kalmayın !!!


Aralık 2015 - 181. sayı
Bu makale 2015-12-22 16:19:31 eklenmiş ve 606 kez görüntülenmiştir.
Eyüp Şengül

1 Kasım seçimleri  maddi olarak çalışanları büyük bir beklenti içerisine sokmuştur. Muhalefetin yaptığı ataklar neticesinde mevcut hükümette bazı  vaadlere kayıtsız kalamamış ve  seçim beyannamesin de yer vermiştir. Gerek siyasal , gerek ekonomik, gerek ise sosyal bir çok vaadde bulunarak seçimden tek başına bir hükümet çıkmıştır. Bunların ne kadarının gerçekleşebileceğini bize önümüzde ki zaman gösterecektir.


Hükümet ve muhalefet tarafından üzerinde en çok durulan konu ve aslında en önemli vaad olarak gösterilen ‘’ Asgari Ücret ‘’ bir çok değişkeni etkileyecek şekilde yakın bir zamanda net 1.300,00 TL  olarak arttırılması beklenmektedir. Ülkemizde çalışma hayatına en büyük yarayı veren kayıtdışılık eğer gerekli tedbirler alınmaz ise maalesef ilerleyen zamanlarda git gide artacaktır. Asgari ücretin artacak olması sadece asgari ücretlilere yapılan bir zam gibi görülmemeli,  dİğer ücretle çalışan bir çok insanın da haklı olarak zam talebinde bulunmalarına teşvik edecektir. Hali hazırda bir çok işveren, işçilerine ait SGK primlerini ve GELİR vergilerini ödemekte güçlük çekerken prim ve vergi oranlarında herhangi bir düzenleme yapmadan sadece asgari ücreti arttırarak olayı kapatmak işverenleri kayıt dışı istihdama itecektir. Aslında bu yazıda değinmek istediğim konu Asgari Ücret’in artması veya artar ise ne kadar olacağından ziyade bu artışın domino taşı etkisi ile birçok şeyi etkileyerek işverenleri zor durumda bırakacak olmasıdır.


İşverenler yanlarında çalışanları kayı dışı olarak çalıştırması veya aldığı ücretten daha düşük ücrette çalışıyor göstermesi durumunda bunun tespiti açısından SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü, Sayı : 90211595 /622 ve 11/11/2015 tarihli Genelge yayınlayarak konuya ne kadar önem gösterdiğini ortaya koymuştur. İlgili yazıdan özellikle işverenleri ilgilendiren kısımlarına aşağıda kısaca değinerek bu konuda dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunacağım.


Birçok şirkete ait araç bulunmaktadır. Bu araçlar şirket çalışanları veya 3. Kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu kişiler veya şirkette çalıştığı halde Sigortası olmadan çalışan işçi araç kullanırken trafik ihlali yapsa veya bir trafik kazasına karışsa bu gibi durumlarda emniyet tarafından araç ve kişi bilgileri SGK’ya bildirilecek ve o kişiler o tarih itibari ile re’sen SGK tarafından işyerinde işe girişleri yapılmış olacak. Yani işverenler cezalı ve geriye dönük olarak Sigorta Primlerini ve Gelir Vergilerini ödeme durumu ile karşı karşıya kalacaktır.


Diğer bir önemli konu belki de önümüzde ki dönemde birçok işvereni ceza ile karşı karşıya bırakacak en önemli etken çalışanlar ile finans kurumları arasında ki bilgi paylaşımıdır. Birçok insan konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi vb. veya kredi kartı gibi maddi destek sağlamak açısından finans kurumlarından talepte bulunmaktadır. Birçok işverende işçisinin talebi üzerin bankaların istemiş olduğu evrağı tereddüt etmeden vermektedir. Çıkarılan bu genelgeye kadar aslında verilen evrağın işveren açısından çokta fazla bir önemi yoktu. Ancak bahsi geçen genelge ile bankalar kendisinden talepte bulunan çalışanların bütün bilgilerini SGK’ya ve Vergi Dairelerine bildirerek işverenlerin kurumlara bildirdiği bilginin doğruluğunu teyit etmiş olacaktır. Bazen işverenler çalışanlarının sıkıntılarını gidermek için aslında almadığı ücreti alıyormuş gibi gösteren maaş yazıları vererek aslında kendilerini zor durumda bırakmış olmaktadır. Tabi bu iyiniyetli bir düşüncedir. İşçileri aldığı ücretin altında sigortalı göstermek suç olduğundan dolayı bunu zaten belirtme gereği duymamaktayım.


Aslında genelgenin kapsamı çok geniş Sosyal Güvenlik Kurumu kayıt dışılığın önüne geçmek için çok ciddi bir çalışma içerisinde bu yazıda sadece çalışma hayatında çok sık rastlanılan durumlara dikkat çekmek istedim. İşverenlerin artık bir işlem yaparken iki kere düşünmeleri gerekmektedir. Verilen bilgilerin doğruluğu en ufak bir tereddüte mahal vermemelidir.  Özellikle bu teknoloji çağında bilgilerin çok kolay paylaşılması ve elde edilmesi herşeyin şeffaf olmasını gerektirmektedir. Yazımın başında değindiğim Asgari Ücret artışını bu açıdan değerlendirdiğimizde hükümetin bu artış ile çemberi daha daraltacağı çalışanların kayıt dışı çalışmasını engelleyeceği aşikardır. 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ