Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Markaların Yaşaması İçin


Temmuz 2015 - 176.Sayı
Bu makale 2015-08-03 12:52:41 eklenmiş ve 786 kez görüntülenmiştir.
Kemal YAMANKARADENİZ

Sahip olduğumuz önemli varlıklardan biri olan markalarımızın kaliteli bir yaşam sürdürmesi için sürekli izlenmesi gerekmektedir. Her ay TPE başkanlığı tarafından yayınlanan marka bültenlerinde benzerinin olup olmadığının takibine kadar bütün süreçlerin takip edilmesi markanın geleceği için önemlidir. Bu sebeple biz vekillik şirketleri tescilini yaptığımız markaların takibine de büyük önem vermekteyiz. Zira tescil edilmiş olan markaları tescil eden kurum olan TPE markaları korumak zorunda değildir. 

Bu nedenle takipler yapılmadığı zaman sahip olduğumuz markanın bir benzeri hatta son zamanlarda birebir aynısı bile Avrupa’daki uygulaması gibi TPE tarafından markalar bülteninde ilana açılmaktadır. Bu da markanızla satılan ürünlerin pazarına zarar verebilecek bir uygulamanın başlangıcını oluşturabilir. Marka bülteninde yayınlanan benzer markaya itiraz süresi 3 ay olup bu sürede itiraz yapılmadığı zaman müracaat edilen marka, tescil belgesi almaya hak kazanır. 

Daha sonraki zamanlarda bu markanın iptali için her zaman dava açılabilir ama dava süreci asgari 

2-3 yıl sürecek ve de çok masraflı olacaktır. İtiraz işlemi için markanın hikayesi ve kullanım belgelerinin mutlak surette bu itiraz işlemlerinde kullanılmasına ihtiyaç vardır. Kaldı ki açılacak davalarda bu belgeleri her zaman toplama zorunluluğu vardır. Marka sahipleri buna gerek kalmadan her ay yayınlanan marka bültenlerini takip edecek bir eleman görevlendirmeli veya bu işleri takip eden marka vekillerini yetkilendirip aylık çıkan raporlar üzerinden bu süreçleri takip etmelidir.

Amaç markanın sağlığı ise bu işlemler gereksiz görülmemelidir hatta bu işlemleri yurt dışında tescilli olan markalarımız içinde yapmak ihracat yaptığımız ülkelerde markamızı güvenle kullanmamızın yoludur.

Yıllarca emek vererek büyütülen markaların bu şekilde yakın takipte tutularak sürekli yaşamasını sağlamak marka sahiplerine yıllar sonra da büyük kazançlar olarak geri dönecektir. Markaları üzerinde hassasiyet gösteren firmalar,  markasının değerinin artmasını sağlayacaktır.  

Güzel bir ay geçirmeniz dileklerimle.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ