Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Her Sakaldan Bir Kıl


Mayıs 2015 - 174. Sayı
Bu makale 2015-06-01 13:57:07 eklenmiş ve 838 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

Tü r k l e r i n A n a d o l u ’ y a gelişlerinden itibaren bir teşkilat ehli olarak bilinen ve çoğunlukla heterodoks dinsel inançların beslediği gruplar, bir yandan kendi hiyerarşisi içinde hareket eden klanlaşmalar oluşturarak merkeze karşı bir direniş içine girmişler ve ortaya çıkan otorite boşluğunu kendileri doldurmuşlar ama bir yandan da birbirlerine karşı merkezle işbirliği yaparak, ayrıcalıklar elde etmişlerdi. Bu ayrıcalıklı güç odakları, sonradan çok kolayca haydut, eşkıya ve mafyaya dönüşebilecek, delikanlılık, külhanbeylik tipolojisinin ve kültürünün oluşumuna kaynaklık edeceklerdi.

Celali İsyanlarının ünlü eşkıya reisi Abdülhalim’in, kendi ekibinin   gerekli hayvan yemini sağlamak için köyleri yağmalarken kullandığı söz bir tür eşitlikçilik zorbalığının işaretiydi. “Atların arpa parası “diye halktan zorla toplanan yaygın vergi ağının,daha doğrusu haracın adıydı: “Her Sakaldan Bir Kıl”. İşte Türkiye’nin mafyalaşma tarihine ışık tutan Murat Çulcu’nun kitabına ismini veren her sakaldan bir kıl anlayışı sonradan toplumun inşasında miheng taşı olmuştu.

Türklerin Orta Asya dan beri getirdikleri geniş aile anlayışı ve kendi içine kapanık dışarıya karşı korunmacı toplumsal yapısı. Selçukludan sonra hüküm süren Osmanlı hanedanlığı ile beraber şehirlere ve farklı bölgelere dağılan geniş aile klan yapısı için yeni 

koruma mekanizmalarını oluşmasında öncülük etti. İşte günümüze kadar da değişerek aktarılan külhan beylik, kaba dayılık yapılanmasının çeşitli örneklerini toplum içindeki yansımalarını gördük. Merkezi 

otoritenin zayıfladığı adaletin yürütülemediği dönemlerde bu tür yapılanmaların çok sık ürediğini bizde yakın olarak 1980 sonrası çek senet mafyası olayında gözlemlemiştik. Günümüzde bunlar yok mu oldu tabi ki tamamen yok olmadı. Belki bir miktar toplumun ortaya koyduğu çıkmazlar ve bununla beraber oluşan kangren yapıların bu durumun temelinde gayrımeşru ,kötü niyetli ve kanunsuzluğa müsait karakterlerin yuvalanmasına sebeb olmuştur. 

2000 sonrası koalisyonsuz bir iktidarla yönetimi devralan Ak Parti güçlü merkezi otorite ile bunları bitirdi. 2000 ‘li yılların başlarında çek senet, arazi, ihale, haraç, fuhuş  vb mafyası’nın cirit attığı dönemler sona erdi. Fakat bunlar son bulurken bu dönemde çıkan heterodoks proje yapılanmaların geliştirdikleri yöntemler mafyayı aratır pozisyondadır. Paralel yapının merkezi sınav sistemi üzerinden yapmış olduğu hırsızlık, boyutları bakımından bir mafya operasyonunun çok üzerinde bir ekonomik ve sosyolojik etkilere sahiptir. Bunun dışında adalet, emniyet, ticaret ve gümrüklerde oluşturdukları örgütlenme bu klanın dev yapısını ortaya koymaktadır. Bunlar mafya yapılanmalarına rahmet okutur. Bu yapının yaptıkları sadece bunlarla sınırlı değildi tabi ki. İnsani yardım kuruluşlarının yönetiminde olan bir arkadaşım son yıllarda bahsedilen hetorodoks yapılanmanın Türkiye’de toplanan zekâtın ve kurban bağışlarının üçte birini topladığını bildirmişti. İşte yazının başında belirttiğimiz “ Her Sakaldan Bir Kıl” stratejisi bunlarda da hakim olmuştu. Son dönem bunlara bir şekilde bulaşmamak mümkün değildi. 

Eğitim sisteminin getirdiği dersanecilik problemi üzerinden hepimizi söğüşlediler.

Toplanan paraların ne maksatlarda nerelerde kullandıkları bugünlerde gün yüzüne çıkmakta. Milli güvenlik siyaset belgesine de açıkça terör örgütü olarak giren mafya yapının çok yakında devlet tarafından enterne edileceği açıklandı. 

Geçen ay seçimlerle ilgili yazmıştım feraset sahibi siz değerli okurların bunu görerek seçimlerini yapacaklarına eminim. Bugünkü anket verileriyle öyle tahmin edebiliyoruz. Ak Partinin Geçen seçimdeki oylarını koruyacağı yavaş yavaş ortaya çıktı çünkü.

Bu veriler ışığında bu ay seçim sonrası için iktidara gelecek Ak Partiye eğer 2023 hedefleri için tekrar bu halk desteğini almak istiyorlarsa önümüzdeki dönem için tek önerim olacaktır.  İktidar olarak devletin sistemi içerisinde sizinle birlikte palazlanan ve sırtınızdaki en büyük kambur olan Türkiye’deki mafyalaşmanın evrim geçirmiş hali olarak beden bulmuş bakanlık ve belediye ihale işlerini kendi arasında paylaşıp yağmalayan bu hırsız, vampir şebekeyi enterne edip yeniden reorganizasyonla şeffaf yeni Türkiyeyi inşa etmez iseniz bu halk sizide alaşağı edip yerinize yenisini getirir. 

Hayırlı işler dileğiyle. Rabbim yar ve yardımcımız olsun


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ