Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Yeni Türkiye: Gelenekten Değişime Adalet ve Kalkınma


Mart 2015 - 172.Sayı
Bu makale 2015-04-01 13:37:04 eklenmiş ve 690 kez görüntülenmiştir.
Kadem EKŞİ

   Hayat sürekli devinim halinde zaman, mekân ve insanlar; her yeni doğan gün, her yeni doğan çocuk, her yeni inşa edilen şehir bizim için yeni bir umut ve sevince kaynaklık eder. 

Türkiye 21. Yüzyıla girdiğimiz bu devrede coğrafyası ve insanları ile imkânları ve gayretleri ile yeniden yapılanmakta, çevresinde bir umut, bir ışık ve bir güç merkezi olmaya çalışmaktadır.

   Her yeni değişim, ona öncülük eden büyük liderler ve onun etrafındaki sağlam karakter ve engin kültürlü kadrolar ile gerçekleşerek hayata, insana, çevreye umut ve heyecan getirir. Türkiye böyle büyük bir değişimin eşiğindedir ve bizler, yaşayanlar olarak buna tanıklık etmekteyiz. Bu değişime gayretlerimiz ve çalışmalarımızla güç vermeliyiz.

Yeni Türkiye’nin var oluş kodlarında adalet ve kalkınma, barış ve demokrasi, değişim ve gelenek birbirlerine harmanlanarak yeni bir kültür ve medeniyetin kurucu unsurları olacaktır.

   “Adalet” , herkes için lazım olan hayata umut ve güveni getiren, ilişkilerde ve üretim süreçlerinde hakkaniyete dayalı bir toplumun inşa edici gücüdür. Gelir adaletinden işi ehline vermeye kadar bütün yaşam alanlarında adalet inşa edici olacaktır. İnsan hayatı ve emeğinin hakkı en kutsal değer olarak görülecek, kimsenin diğerini sömürmesi ve istismarına müsaade edilmeyecektir. Kurumsallaşmış bir adalet sistemi kurulacaktır.


   “Kalkınma” , ülkenin gelişmesi; yeni imkânlar ve iş üretilmesi için kalkınma ve ilerleme politikalarına özen gösterilecek, sanayileşme ve ileri teknoloji üreten ülke olma konusuna gayret edilecektir. Bu çalışmalar sürecinde çevreye ve doğaya özen gösterilecek, gelecek nesillerin de hakkı düşünülerek sürdürülebilir bir kalkınma ve sanayileşme politikaları uygulanacaktır.

   “Barış” , ülkenin yaşayan bütün kültürleri barış içerisinde yaşayacaktır. Bu ülkenin vatandaşı olmanın onuru içerinde herkes kendi olacak  tır ve gelecek nesillerine kültür ve değerlerini aktarma konusunda kimse kaygı içerisinde olmayacaktır. Barışını sağlamış bir Türkiye bölgede ve dünyada istikrarın ve umudun adı olacaktır.

   “Demokrasi” , kültürü herkes tarafından içselleştirilerek farklılıklarımız zenginliğimiz olarak görülecek, katılımcı ve çoğulcu demokrasinin bütün organları yerelden merkezi yönetime kadar her alanda görülür kılınacaktır. İnsanımıza güvenecek, onun engin sağduyusu ve irfanının her sorunun çözümünde anahtar olduğunu bilerek gerekli her durumda görüş ve önerilerine müracaat edilecektir.

   “Değişim” , hayatın sürekli bir değişim içerinde olduğu bilinerek sahip olduklarımız ile yetinmeyerek sürekli daha iyi, daha güzel, daha yeni olanın arayışı içerisinde olacağız. Bilimden sanata, kültürden irfana, sanayileşmeden çevreye kadar her alanda yeni teknoloji ve uygulamalara açık olacağız. Ülkemizin dinamikleri ve insanımızın yapıcılığına inanacak, yeni taleplerin hayat bulmasına imkân sağlanacaktır. 

   “Gelenek” , değerlerimiz ve geleneklerimizin bizi ayakta tutan gücünü arkamıza alarak sürekli önümüze bakacağız. Bu toprakların insanlarının inşa ettiği değerler sistemi bizi bir arada tutan mayamızdır. Sorumluluk ve paylaşma, fedakârlık ve çalışma, vefa ve sadakat, merhamet ve adalet değerlerimiz bizi insan eden ve olgunlaştıran azıklarımızdır. Paylaştıkça çoğalan bir umudu ve yeni bir geleceği bu topraklarda birlikte inşa edeceğiz.

“Düne saygı, bugüne adalet ve geleceğe miras” olarak bıraktıklarımız ve yaptıklarımızla yeni Türkiye umudun, barışın ve kalkınmanın adı olacaktır.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ