Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Tarihi Vaniköy Camisi'nin restorasyonu 2 yılda tamamlanacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangında kullanılamaz hale gelen Vaniköy Camisi'nin restorasyon projesinin iki yıl içerisinde tamamlanmasını öngördüklerini bildirdi.
Bu haber 2020-11-18 10:49:09 eklenmiş ve 2384 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 5 Kasım'da çıkan yangın sonucu büyük zarar gören tarihi Vaniköy Camisi'nin ihya edilmesi için hazırlanan "Vaniköy Cami Proje-Uygulama ve Çevre Düzenlemesi Restorasyon Protokolü" imza töreninde konuştu. 

Pazar günü öğle saatlerinde herkesi derinden üzen bir yangının meydana geldiğini, İstanbul ve boğazın en güzel yapılarından birisi olan Vaniköy Camisi'nin yandığını hatırlatan Yerlikaya, yangına kısa sürede müdahale edildiğini, karadan denizden yangını söndürmek için ekiplerin seferber olduğunu ve kısa sürede yangının kontrol altına alındığını anlattı.

Yangında can kaybı ve yaralanma olmadığını aktaran Yerlikaya, yangının söndürülmesinde görev alanlara teşekkür etti.

Yangınla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildiren Yerlikaya, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından az evvel bir basın açıklaması yayınlandığını anımsattı.

Ecdadın mirası olan tarihi eserlerin, medeniyetin emaneti olduğunu dile getiren Yerlikaya, "Onları layık oldukları şekilde korumak ve geleceğe taşımak üzerimizdeki en büyük sorumluluk.Bu sorumluluğu Vaniköy Camisi için derinden hissediyoruz. Onun için hiç vakit kaybetmedik, kaybedemeyiz. Bugün bunun için buradayız." diye konuştu.

Caminin yanmasının herkesi çok etkilediğini ifade eden Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok sayıda 'Acaba yeniden bu eseri ihya etmek mümkün olacak mı?' sorusu soruldu. İstanbul sevdalıları bu soruyu sormaya devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da yangının çıkış anından itibaren konuyu yakından takip ediyor. İstanbul'un siluetinin kıymetli bir parçası olan bu güzel camimiz için çok sayıda İstanbullu kardeşimizden 'İnşallah aslına uygun şekilde hemen ihya edilir.' temennisini aldık. Bu temenniyi gerçeğe dönüştürmek için birazdan imza atacağız. İstanbullular ve herkes rahat olsun. Burası bir cami olarak vakıf eseridir ve bir cami olarak aslına uygun şekilde Allah'ın izniyle ihya edilecektir."

"Aslına en uygun şekilde Vaniköy Camisi'ni yeniden ihya edeceğiz"

Yangın meydana gelmeseydi Vaniköy Camisi'nin restorasyon çalışmasına yakında başlanacağını belirten Yerlikaya, "Bu kapsamda restorasyon çalışmaları için Vakıflar Genel Müdürlüğümüze bağlı 2. Bölge Müdürlüğümüz tarafından, 7 Şubat 2019'da proje çizdirilmesi sözleşme imzalanmış, 25 Ekim 2019'da rölöve ve restitüsyon projeleri, İstanbul 6 Nolu Koruma Bölge Kurulu'na iletilmişti. Ayrıca 10 Ekim 2019'da Vaniköy Cami Restorasyon Projesi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne iletilmişti. Dolayısıyla caminin restorasyonu için tüm çalışmalar aslında tamamlanmak üzereydi. Restorasyon projeleri Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden kurula 2 Kasım 2020'de iletilmişti." bilgisini verdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya, bu yangın sonrasında artık yeni bir durumun söz konusu olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"İstanbul 6 Nolu Koruma Bölge Kurulu, 24 Kasım 2020'de toplanarak yapının hasar durumu ve yapılması gereken acil müdahalelerle ilgili kararları alacak, ardından hazırlanmış olan restorasyon projesinde gerekirse revizyonlar yapılacak. İvedi biçimde restorasyon uygulamasına başlanacaktır veya restorasyon kurtarmaz, rekonstrüksiyon projesi yapılması gerekir denilirse de ona göre hemen çalışmalar başlayacak. Bunun için elimizde tüm doneler mevcut. Caminin restorasyon projesi kapsamında çok ileri teknoloji ile 3 boyutlu lazer tarama görüntüleri kaydedilmişti. Buna dayalı olarak aslına en uygun şekilde Vaniköy Camisi'ni yeniden ihya edeceğiz."

 

AA

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
11:51 - Vefat Haberi
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ