Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İnsan ticareti çoğunlukla cinsel istismar amacıyla yapılıyor

Dünya çapında insan ticaretine maruz kalanların büyük bölümünü kadınlar ve kız çocukları oluşturuyor. Kadınlar ve kız çocukları en çok Amerika, Avrupa, Doğu Asya ve Pasifik'te cinsel istismar için insan ticaretine maruz kalıyor.
Bu haber 2020-08-03 09:06 eklenmiş ve 466 kez görüntülenmiştir.

Dünya çapında insan ticaretine maruz kalanların çoğunluğunu kadınlar oluştururken, insan ticareti en çok cinsel istismar amacıyla yapılıyor.

AA muhabiri, "Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü" dolayısıyla Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisinin (UNODC) yayımladığı, 142 ülkeden toplanan verilere dayanan "İnsan Ticareti 2018 Küresel Raporu"nu derledi.

Buna göre, insan ticareti mağdurlarının yüzde 72'sini kadınlar ve kız çocukları oluşturuyor. Kadınlarda bu oran yüzde 49 iken, yüzde 23 ile kız çocuklarının ticaretinin de yükseliş eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Erkekler, insan ticareti mağdurlarının yüzde 21'ini, erkek çocuklar ise yüzde 7'sini oluşturuyor.

Bölgesel farklılıklar

Mağdurların cinsiyet ve yaş profillerinde önemli bölgesel farklılıklar da bulunuyor.

Batı Afrika'da, mağdurların çoğu erkek ve kız çocuklarından oluşurken, Güney Asya'da ise mağdurların eşit şekilde erkek, kadın ve çocuk olduğu belirtiliyor.

Orta Asya'da, yetişkin erkek mağdurların oranı diğer bölgelere göre daha fazla. Orta Amerika ve Karayipler'de ise daha çok kız çocukları insan ticaretine maruz kalıyor.

İnsan ticareti çoğunlukla cinsel istismar için yapılıyor

İnsan ticareti dünya çapında çoğunlukla (yüzde 59) cinsel istismar için yapılıyor. Bu amaçla yapılan insan ticareti mağdurlarının büyük çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor.

Kadınlar ve kız çocukları en çok Amerika, Avrupa, Doğu Asya ve Pasifik'te cinsel istismar amaçlı insan ticaretine maruz kalıyor.

Güney, Doğu ve Batı Afrika ile Orta Doğu'da ise insan ticareti en çok zorla çalıştırma maksatlı.

Avrupa ülkelerinde ise cinsel istismar için insan ticaretinin, en yaygın insan ticareti biçimi olduğu kaydediliyor.

Cinsel istismar ve zorla çalıştırma dışındaki insan ticareti biçimlerine de çok daha düşük oranlarda çeşitli ülkelerde rastlanıyor.

Mağdurların yüzde 58'i kendi ülke sınırları içerisinde

Rapora göre, dünya çapında insan ticareti mağdurlarının çoğu tespit edildikleri ülkelerin vatandaşları.

Mağdurların yüzde 58'i kendi ülkesinde, yüzde 28'i aynı alt bölgede, yüzde 5'i aynı bölgede ve yüzde 9'u ise diğer alt bölgelerde insan ticaretine maruz kalıyor.

Batı ve Güney Avrupa, Orta Doğu'daki Körfez İşbirliği Konseyine üye ülkeler ile Kuzey Amerika, diğer bölgelerden önemli ölçüde insan ticaretinin yapıldığı rotalar arasında.

Uzak bölgelerden yapılan insan ticaretinde, Doğu Avrupa ve Doğu Asya dahil olmak üzere diğer bölgelerdeki varlıklı ülkeler öne çıkıyor.

Orta ve Güney Amerika, Orta ve Doğu Avrupa, Sahra Altı Afrika ve Kuzey Afrika ise bölgeler arası insan ticaretinin yapıldığı kısa rotalar arasında gösterildi.

 

AA

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 236
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ