Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İlber Ortaylı ve Ekrem İmamoğlu’na eleştiriler

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Ayasofya konusunda tepki çeken açıklamalarda bulunan tarihçi İlber Ortaylı’yı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi.
Bu haber 2020-06-20 14:50:34 eklenmiş ve 4205 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’nin tanınan tarihçilerinden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Superhaber’e konuştu. Tekrar cami olarak ibadete açılması an meselesi olan Ayasofya hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Şimşirgil, çeşitli eleştiriler de yönletti.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına karşı çıkan İlber Ortaylı ve CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dikkat çeken ifadelerle yüklenen ünlü tarihçi, aynı zamanda İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han’a gösterdiği saygısızlığa da değindi.

Ayasofya’yı müze yaptınız da sizi sarmaladılar mı?” diye soran Şimşirgil, “Batının derdi bitmez, Ayasofya’dan sonra İstanbul olur” ifadesini kullandı.

Hasıma karşı beraber olursanız bu düşmanın gözünü kör eder” diyen tarihçi Ahmet Şimşirgil, “Eskiyle bağları kopartmamız batının çok işine geliyordu” vurgusunu yaptı.

CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Fatih Sultan Mehmet'in türbesindeki skandal görüntülerini de değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “İmamoğlu, Fatih’in merkadinde dingonun ahırına girer gibi dolaşıyor” diye konuştu. Aynı zamanda Şimşirgil, “İmamoğlu’nun tekmesinin arkasında herkes bir şeyler arar” dedi.

Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’e ait bir camidir” hatırlatmasında bulunan Şimşirgil, aynı zamanda, “İlber Ortaylı Ayasofya meselesini çocuk oyuncağı değil diyerek sulandırıyor” diyerek Ortaylıya tepki gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan İlber Ortaylı, Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karşı çıkarak “Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz.” demişti.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ