Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Rusya ile yapılan anlaşma ne ifade ediyor?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Moskova'daki kritik görüşmesinden ateşkes kararı çıktı. Peki bu kararın şifreleri neler?
Bu haber 2020-03-06 09:07:43 eklenmiş ve 588 kez görüntülenmiştir.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığında Moskova'da yapılan heyetler arası görüşme sona erdi. Baş başa ve heyetler arası görüşmeler 5 saat 40 dakika sürdü. Moskova'da kritik İdlib zirvesinde anlaşma sağlandı.

Başkan Erdoğan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Esad rejiminin eylemlerine göz yumulmayacağının altını çizerek, "En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek ardından birlikte kararlaştıracağımız adımları süratle atacağız. Bu gece saat 00.01'de ateşkes yürürlüğe girecek." İfadelerini kullandı. Peki Başkan Erdoğan'ın Moskova'ya yaptığı bu ziyaret ve yapılan anlaşma nasıl değerlendirildi?

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Moskova'da bugün ortaya çıkan mutabakatın, lider diplomasisinin sonuç vermeye devam ettiğini gösterdiğini aktardı.

GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİĞİ ANLAŞILIYOR
Görüşmeden anlaşma sonucu çıkması Başkan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmelerinin olumlu bir ortamda geçtiğini kanıtlar nitelikte. Putin'in şehitlerimiz için yaptığı taziye açıklaması olumlu karşılandı.

TÜRKİYE'NİN KARARLI DAVRANDI
Erdoğan anlaşma olmaması hâlinde Türkiye'nin rejim unsurlarını İdlib'den kendi imkânlarıyla temizleme hususunda kararlı olduğunu ortaya koydu.

DİPLOMASİDE YENİ BAŞARI
Türkiye'nin ulusal çıkarları doğrultusunda izlediği bağımsız dış politika yeni bir başarı elde edildi. Aynı gün hem Rusya'yla liderler düzeyinde müzakereler yürütüldü hem de ABD başkanının özel temsilcisi İstanbul'da ağırlandı. Bir yandan Suriye'den gelebilecek yeni bir düzensiz göç dalgasını engellenirken ulusal çıkarlarımız korundu. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Batı'yı bize destek vermek durumunda bırakıldı.

TÜRK ASKERİNE SALDIRI YANITSIZ KALMAZ
Türkiye, kendi öz kaynaklarıyla Esed rejimine ağır bir bedel ödeterek, Suriye'nin geleceğinde söz sahibi olma kararlılığını ortaya koydu. Artık Türk askerine yönelik herhangi bir saldırının yanıtsız kalmayacağı açıkça anlaşıldı.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESTİK
Türkiye, aynı zamanda Batılı devletlerin İdlib sahasındaki koşulları dikte etmesine izin vermeyeceğini ortaya koydu. Kendi göbeğimizi kendimiz keserek, bölgede kimsenin maşası olmayacağımızı gösterdik.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ İDLİB KRİZİNDE GÜCÜNÜ İSPAT ETTİ
Türk savunma sanayii, İdlib krizinde rüştünü ispat etti. Bu alana yapılan yatırımların ne kadar isabetli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

TÜRKİYE-RUSYA MUTABAKATI ABD VE AB DESTEĞİNE ENGEL DEĞİL
Türkiye-Rusya mutabakatı, ABD ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye destek olmasına engel değildir. Hava savunma sisteminin konuşlandırılması ve istihbarat paylaşımı gibi güven artırıcı adımlar atılmalıdır.

RUSYA İLİŞKİLERİ REJİMİN HIRS VE KAPRİSLERİNE KURBAN ETMEMEK İÇİN ANLAŞMA YOLUNA GİTTİ
Bugün ortaya çıkan mutabakat, lider diplomasisinin sonuç vermeye devam ettiğini göstermiştir. Rusya, çok boyutlu ilişkilerimizi rejimin hırs ve kaprislerine kurban etmemek için anlaşma yoluna gitmiştir.

 

nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ