Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İhracatçılarımıza her konuda eğitim vereceğiz

Ticaret Bakanı Pekcan "Potansiyel ihracatçılarımıza; gümrükleme ve iade süreçlerinden satış yöntemlerine, uygun paketlemeden ödeme sistemleri ve lojistik çözümlere, dijital pazarlamadan, sanal pazarlara kadar her konuda eğitim vereceğiz" dedi.
Bu haber 2019-12-03 09:05:08 eklenmiş ve 788 kez görüntülenmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirilen "Export Akademi" İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Export Akademi" projesini kadın ve genç girişimciler için önemli bir adım olarak gördüklerini söyledi.

Teknolojinin ve girişimciliğin bütün küresel ekonomiye damgasını vurduğu bir dönemden geçildiğini aktaran Pekcan, "Yeni dünya ekonomisinde; yaratıcılık, üretkenlik kısacası beyin gücü, beşeri sermaye çok büyük önem taşıyor. Bu çağı yakalamak bilimden, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Bugün küresel ekonomiye yön veren firmalara baktığımızda görüntü çok net. Oyun kurucu olan bu yenilikçi firmaların, hemen hepsinin genç girişimciler tarafından kurulmuş durumda. Bu asla bir rastlantı değil." diye konuştu.

Pekcan, büyük firmalar ve güçlü ekonomilerin; aynı zamanda genç zihinlerin ve kadınların yeteneklerinden en üst düzeyde kazanım sağlayan firmalar ve ekonomiler olduğunu vurgulayarak, "Bugün bizlerin de 21. yüzyılın ileri gelen ekonomilerinden biri olarak adımızı duyurabilmek için ekonomimizin tüm kaynaklarıyla bu yolda harekete geçirmemiz gerekiyor. Geç bile kalıyoruz. Bu yeni dönemde, iyi yetişmiş kadınlarımızın ve gençlerimizin Türkiye ekonomisinin dönüşümüne büyük katkılar sunacağından hiç kuşkumuz yok. Onların bu yeni çağda, ihracat hamlemizin öncü neferleri olmasını bekliyor ve buna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Katılım için elbette ki herhangi bir şart, ücret, belge yok"

Bu projenin örnek olarak, gelecek günlerde özel sektör, STK ve üniversiteler ile birçok yeni projenin başlamasını umduklarına işaret eden Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu noktada, çalışmalarımızın ilk adımı olan Export Akademi Projemiz kapsamında yapacağımız çalışmaları özetlemek gerekirse; her ilimizde ihracat yapmaya istekli, potansiyeli olan girişimcilerimizi 50-60 kişilik gruplar halinde bir araya getireceğiz. Belki bunları daha sonra 8-10 kişiye düşüreceğiz. İhracatta başarıya ulaşmış girişimcilerimiz ile firma sahiplerimiz gelip girişimcilerimizle tecrübe paylaşımında bulunacaklar.

Etkinliğin daha verimli geçmesi için potansiyel ihracatçılarımıza daha küçük gruplar halinde; gümrükleme ve iade süreçlerinden satış yöntemlerine, uygun paketlemeden ödeme sistemleri ve lojistik çözümlere, dijital pazarlamadan, sanal pazarlara ve ihracata yönelik devlet desteklerine kadar her konuda eğitim vereceğiz. Katılım için elbette ki herhangi bir şart, ücret, belge yok. Tek beklentimiz ihracat yolunda yürümek için bizimle beraber olmanız. Bu toplantılarımızı Edirne’den Kars’a kadar yurdun her ilinde her ay ilk ve son perşembesinde gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarda hem Bakanlık yetkilileri hem de UPS firmasının çalışanları sizlerle birlikte olacaklar."

 

AA

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ