Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türk firmalardan elektrikli gövde gösterisi

Dünyanın en büyük otobüs fuarı Busworld’de Türk üreticiler elektrikli toplu taşıma araçlarıyla çıkarma yaptı. Anadolu Isuzu’nun 3 elektrikli aracıyla dünya prömiyeri yaptığı fuara Karsan 2, Otokar ise 1 elektrikli modeliyle katıldı. Fuara en yoğun katılımı gösteren ülke de 100’e yakın firmayla Türkiye oldu.
Bu haber 2019-10-21 08:57:05 eklenmiş ve 229 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, otobüs segmentinin dünyadaki en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Busworld Brüksel 2019’a, 3’ü dünyada ilk kez lanse edilen 9 farklı aracıyla katıldı. Fuara en fazla katılım sağlayan ülke olarak Türk firmalar göze çarparken, camdan tasarıma kadar birçok tedarikçi stantlarda ürünlerini sergiledi.

 

AVRUPA’YA TERZİ USULÜ ÜRETİM

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan da tüm dünyadan ticari araç devlerinin yakından izlediği bu önemli organizasyonda, Türkiye’nin ticari araç markası olarak 3’ü dünyada ilk kez lanse edilen toplam 9 modelle katılmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı. Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yakın dönemde fosil yakıtlı toplu taşıma araçlarının girmeyeceğine işaret eden Arıkan, “Anadolu Isuzu olarak yeni elektrikli modellerimizle pazarın ihtiyacına cevap veren elektrikli modellerimiz çalıştığımız ortaklarımız tarafından çok beğenildi. Avrupa’daki bu yasağı yeni modellerimizle aşacağız. Pazar bu yönde gidiyorsa bizde buna ayak uyduracağız. Terzi usulü çalışarak ihitiyaca uygun toplu taşıma araçları üretiyoruz. Bizim ürettiğimiz araçları yüzde 85’i seri üretim değil, özel üretim araçlar. Yerli bir markayız. Elektrikli araçlarımızdada yerli üreticilerle çalışıyoruz. Kullandığımız bataryalardada yerli tedarikçiyi tercih ettik” şeklinde konuştu.

 

300 KİLOMETRE MENZİL SUNUYOR

Tanıtılan elektrikli Novociti Volt’un üzerinde konumlandırılmış olan piller, 200 kilovatsaatlik batarya kapasitesiyle araca 270 kilometreye kadar menzil imkanı sağlıyor. Pil paketlerinin tavanda pozisyonlandırılması, aracın menzilinin artırılıp azaltılması projelendirilebiliyor. Aracın arka tarafında konumlandırılan elektrik motoru ise 240 kilovatlık (kW) motor gücü ve 2 bin 300 newton/metrelik (Nm) tork değerine sahip bulunuyor. Garanti kapsamında, pil ömrünün 5 yıl veya 250 bin kilometre boyunca yüzde 70 oranının altına inmeyeceği garanti ediliyor. Araç tek şarj soketinden AC (22 kW) ve DC (140 kW) tipte şarj edilebiliyor. 600 V’lik voltajıyla 2 saate kadar düşen hızlı şarj (DC) imkanının yanında ev tipi prizden 8 saate kadar şarj edilebiliyor. Novociti Volt’un hızlı şarj dolum sistemi sayesinde 10 dakika içerisinde, 140 kW güçle 30 kilometre veya 200 kW güçle 50 kilometre menzil imkanı sağlanabiliyor. Günde bir kez uygulanmak şartıyla 10 dakikalık hızlı dolum pil ömrünü etkilemiyor.  

 

yenişafak

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ