Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Enerji yatırımlarında Ukrayna fırsatı

Ukrenergo'nun Denetim Kurulu Başkanı Acuner, "Ukrayna, Türk iş adamlarının şeffaflığını, dürüstlüğünü ve yaptığı işin kalitesini gösterilebileceği en rahat piyasalardan biri." dedi. Ebru Şengül,Talha Yavuz |
Bu haber 2019-09-20 09:24:32 eklenmiş ve 739 kez görüntülenmiştir.

Ukrayna devlet enerji iletim şirketi Ukrenergo'nun Denetim Kurulu Başkanı Şevki Acuner, Türk-Ukrayna İşadamları Derneği tarafından (TUİD) Ankara'da düzenlenen Ukrenergo'nun ilk yurt dışı tanıtım toplantısında, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi için yürütülen bu tip çalışmaların son derece önemli olduğunu söyledi.

Ukrenergo'nun son 6 ay içinde çok ciddi bir değişimden geçtiğine işaret eden Acuner, Ukrayna'nın dönüşüm sürecinde son derece şeffaf ve açık bir yol takip ettiğini ifade etti.

Acuner, Ukrayna elektrik sektörünün dönüşümü sürecinde en önemli faktörlerden birinin, Avrupa elektrik sistemine entegrasyonun tamamlanması olduğunu dile getirerek, böylece Rusya'ya olan bağımlılığın azalacağını ve enerji güvenliğinin sağlanmasıyla fiyatlarda rekabetçi bir ortamın oluşturulacağını anlattı.

"3 milyar dolarlık yatırım programı büyük fırsatlar yaratacak"

Bu kapsamda büyük bir yatırım programını onayladıklarını aktaran Acuner, şöyle konuştu:

"Bu 3 milyar dolarlık yatırım programı, sizler için çok büyük fırsatlar yaratacak. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler benim bütün iş hayatımda gözlemlediğim diğer ikili ilişkilerden son derece farklı. Ukrayna, Türk iş adamlarının şeffaflığını, dürüstlüğünü ve yaptığı işin kalitesini gösterilebileceği en rahat piyasalardan biri. İnşallah bu toplantı sadece enerji sektörünün değil diğer sektörlerin de önünü açacaktır."

 

“TÜRK İŞ DÜNYASI ÇALIŞKANLIĞIYLA İYİ BİR PARTNER OLACAK”

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Natalya Lopatina ise ülkede yapılacak çok şey olduğunun altını çizdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin iş birliğine çok uygun olduğunu söyleyen Lopatina; “Türk iş dünyasının çalışkanlığıyla ülkemize iyi bir partner olacağını düşünüyoruz. İkili ilişkilerin iklimi de buna oldukça müsait durumda” ifadelerini kullandı.


“TÜRK PROFESYONELLER İŞ DÜNYAMIZIN ÜLKEDEKİ KONUMUNA GÜÇ KATIYOR”

600’den fazla Türk şirketinin bugüne kadar Ukrayna’ya 3 milyar doları aşan yatırım yaptığına dikkati çeken Pehlivan; “Türk sermayesi 2014 sonrası yapılan yatırımların tutarıyla ülkede en çok yatırımı olan üç ülke arasına girmiş durumda. Ancak Türk iş dünyasının gücü yalnızca Türk sermayesi ve Türk şirketlerinden gelmiyor. Ukrayna’nın en çok şubeli bankası, 260 bin kişinin çalıştığı en büyük işvereni Ukrayna Demiryolları’nın birçok çokuluslu şirketin ve Ukrayna firmasının üst yönetiminde Türk yöneticiler yer aldı, alıyor. Tüm bu başarılı, etkin Türk profesyoneller Türk iş dünyamızın ülkedeki konumuna güç katıyor” diye konuştu.

 

ETİKETLER :
Diğer ENERJİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ