Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Hiç kimse Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi engelleyemez

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Kim olursa olsun, hiç kimse bizim buradaki (Doğu Akdeniz) faaliyetlerimizi engelleyemez. Paylaşmayı öğreneceksiniz." dedi.
Bu haber 2019-09-09 09:08:55 eklenmiş ve 82 kez görüntülenmiştir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC ziyareti kapsamında Yeni Erenköy'de vatandaş buluşmasına katıldı.Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hiç tereddüt etmeden, hiçbir şeyden taviz vermeden Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.

Türk tarafının Doğu Akdeniz'deki kaynaklara ilişkin son derece paylaşımcı, adaletli ve çözüm yolu öneren bir ortak komisyon kurma teklifinde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Rum kesimi hemen açıklama yapılır yapılmaz reddetti. Çünkü onların derdi başka. Onlara şuradan bir uyarıda bulunmak istiyoruz, sizin burada yani arkasına sığındığınız kimse, ister Avrupa Birliği olsun, ister Yunanistan olsun, ister kim olursa olsun hiç kimse bizim buradaki faaliyetlerimizi engelleyemez ve engelleyemeyecektir. Burada yapmanız gereken şey, paylaşmayı öğreneceksiniz." diye konuştu.

Rum tarafı paylaşmayı bilmediği için 60 yıldır Kıbrıs konusunda bir çözüme gidilemediğini vurgulayan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye'nin çözümden yana olduğunu söyledi. 

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz çözümden yanayız ama laf olsun diye bir çözümden yana değiliz. Önce neyi müzakere edeceğimizi belirleyeceğiz, ondan sonra da çerçevesini belirleyeceğiz. İçinde ne var, ne yok? Siyasi eşitlik var mı, dönüşümlü başkanlık var mı? Ve Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak konular var mı, ona bakacağız. Bunlar belirlenirse, sonuç odaklı olursa, yani zamana yayma değil, o zaman bir müzakereye başlarız. Artık bizim kaybedecek vaktimiz yok. Şunu da net söylemek isterim, Crans-Montan'dan, kaldığımız yerden devam etmemiz mümkün değildir. Çünkü ben o toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla giderken, 'Bu, bu anlamda yapacağımız son müzakeredir, eğer burada başarısızlık olursa bir daha böyle bir müzakere yapmayacağız.' dedik. O sözümüzün de arkasındayız."

KKTC'de çeşitli temaslarda bulunacağını belirten Çavuşoğlu, vatandaş buluşmaları vesilesiyle Kıbrıs Türk halkı ile kucaklaşma ve onları dinleme fırsatı bulmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin, KKTC'nin yanında güçlü bir şekilde durmaya devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, "KKTC'nin ekonomisinin güçlenmesi için Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı arttırarak devam ettireceğiz. Son imzaladığımız mali protokolle beraber inşallah bu katkılarımızı Türkiye olarak daha da arttıracağız." diye konuştu.

Çavuşoğlu, "Malum, suyu Ada'ya getirdik. Şimdi ise elektriği getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Yine Sayın Başbakan'ın (Ersin Tatar) ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı'nın (Kudret Özersay) birlikte Ankara'ya yaptıkları son ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımız bu konudaki kararlılığımızı kendilerine de iletmişlerdir. Bu şekilde, burada inşallah elektriğin maliyetini de düşürmüş olacağız. Yani bizde ne imkan varsa Kıbrıs Türk halkına da sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Sondajlar başlayınca paniklediler"

Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere değinen Çavuşoğlu, "Rum kesimi, Doğu Akdeniz'de hidrokarbon faaliyetlerini uyarılarımıza rağmen, Rum kesiminin hamisi olan Avrupa Birliği'ne ve Yunanistan'a yaptığımız uyarılara, uluslararası topluma yaptığımız uyarılara rağmen devam ettirdi. Biz kendilerine bu Ada etrafındaki hidrokarbon zenginlikleri üzerinde Kıbrıs Türk halkının da hakkının olduğunu söyledik ve kesinlikle Kıbrıs Türk halkının hakkını yedirmeyeceğimizi kendilerine ilettik." dedi.

Rum kesiminin, bu uyarılara duyarlılık göstermemesi üzerine Türkiye'nin Fatih ve Yavuz gemilerini gönderdiğini ve sondaj faaliyetlerine başladığını belirten Çavuşoğlu, "Biz bu işin böyle devam etmeyeceğini defalarca söylemiştik. Şimdi sondajlar başlayınca paniklediler. Bizim derdimiz kimseyle kavga etmek değil. Kıbrıs Türk halkının hakkını, sözlü olarak söylüyorsunuz, garanti altına alın." ifadelerini kullandı.

"Dik duracağız ve çalışmaya devam edeceğiz"

Kıbrıs konusunda Türk tarafının artık oyalamaya tahammülü olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, ziyareti sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir araya gelerek bu konuları ele alacaklarını, uyum içinde çalışacaklarını vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının bugüne kadar ihmal edilmiş haklarını almak için kararlı bir duruş sergileyeceklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Bir taraftan dik duracağız, bir taraftan çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Dünyadaki değişimlerin beraberinde tehdit ve sınama getirdiği kadar yeni fırsatların da ortaya çıktığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesinin tamamlayıcısı olarak girişimci ve insani dış politika çerçevesinde Tüm dünyada artık söz sahibi bir ülkeyiz." diye konuştu.

 

AA

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ