Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

MGK bugün toplanıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) kritik başlıklar gündeme gelecek..
Bu haber 2019-07-30 09:11:21 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.

Başkan , perşembe günü yapılacak  (YAŞ) öncesinde toplanacak 'na (MGK) başkanlık edecek. Son zamanların en kritik MGK'sında en önemli gündem maddesi Suriye'deki gelişmeler bağlamında bir süredir konuşulan Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyonun ayrıntıları olacak.


KRİTİK GÜNDEM GÜVENLİ BÖLGE
MGK'da Türkiye'nin 30 kilometre derinliğinde ve kendi kontrolünde olmasını istediği güvenli bölgeyle ilgili planlamalar ve ABD ile yürütülen görüşmelerin detayları ele alınacak. Toplantıda ayrıca Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyonun ayrıntıları ve güvenli bölgenin detayları da görüşülecek. MGK'da Türk ve ABD askeri heyetleri arasında, güvenli bölgenin tesisi için oluşturulan çalışma grubunun faaliyetleri değerlendirilecek.


AKAR VE KOMUTANLAR BİLGİLENDİRECEK
Bir süredir hazırlıkları süren olası operasyonla ilgili  ve kuvvet komutanları kurul üyelerine bilgilendirmede bulunacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanısıra  ve Dışişleri Bakanllığı'nda kritik görüşmeler gerçekleştiren ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin temaslarından çıkan sonuçlar da MGK'da ele alınacak. MGK'da Menbiç ve İdlib'deki son gelişmeler de tüm ayrıntılarıyla görüşülecek.Toplantıda S-400'lerin teslimatı süreci, hangi bölgelere yerleştirileceği ve ABD ile gerilime yol açan F-35'lerle ilgili Ankara'nın atacağı adımlar konuşulacak. Ayrıca Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması halinde izlenecek yol haritası ve diğer seçenekler de ele alınacak. Toplantıda Erbil'de Türk diplomata yapılan saldırı ve ardından yürütülen operasyonun ayrıntıları da değerlendirilecek.  Başkanı Hakan Fidan saldırıya karşı yürütülen ortak operasyona ilişkin kurul üyelerini bilgilendirecek.

 

 

Sabah Gazetesi

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ