Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Erdoğan'ın Üzerine Titrediği Projede Dikkat Çeken Ayrıntı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteğiyle oluşturulan grup tarafından üretilecek olan yerli otomobil projesi 25 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. GSYH'ye 50 milyar euro katkı sağlaması planlanan projenin cari açığı da 7 milyar euro düşürmesi bekleniyor.
Bu haber 2018-06-04 14:00:20 eklenmiş ve 384 kez görüntülenmiştir.

Türkiye'nin yarım asırlık hayali 'yerli otomobil'de süreç hızlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Artık yerli aracımızı üretelim. Babayiğit arıyorum" çağrısıyla taşın altına elini sokan 5 babayiğit Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (Kök Grubu), Turkcell ile Zorlu Holding, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ismiyle şirket kurulumunu tamamladı.


Şirkete yerli oto projesinde öncü rol üstlenen Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) yüzde 5'le küçük ortak olurken, 5 babayiğitin payı yüzde 19'ar oldu. Ve en önemlisi Türkiye'nin Otomobili projesinin CEO'luk görevine uluslararası tecrübesi olan Alman yan sanayi devi Bosch'un tepe yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş getirildi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DETAYLARI VERDİ


Yerli otomobilde şimdi sıra mühendislik ve tasarım çalışmalarına geldi. Babayiğitler 10 yıllık yol haritasını belirlerken, yüzde 100 elektrikli olacak yerli otomobilin ilk prototipinin 2019 sonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. Peki 2021'de yollara çıkması planlanan otomobil Türkiye ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü çıktığı TV programında hem yerli otomobil projesiyle ilgili ayrıntıları hem de CEO'nun ismini ilk kez açıkladı. Ancak dikkatler merakla beklenen CEO Karakaş'a yönelince, detaylar gözden kaçtı.


EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK


Türkiye'nin cari açığını düşürmek için 135 milyar liralık Süper Teşvik paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Otomobili'nin GSYH'ye katkısının 50 milyar euroyu bulacağını söyledi. 2021 yılında piyasaya sürülecek aracın cari açığa yıllık katkısının 7 milyar euro olacağını belirten Erdoğan, projenin 100'e yakın sektörü olumlu etkileyeceğini ve doğrudan 25 bin kişiye istihdam sağlayacağının altını çizdi.


OTONOM ÖZELLİĞİ OLACAK


Otomotiv sektörünün gelişimi hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Motorlu taşıt ihracatımız 7 kat arttı. 2002'de 3.3 milyar dolar olan ihracat 2017 yılında 24 milyar dolara yükseldi. Otomotivde yıllık üretim kapasitemizi 1 milyon adetten 2 milyona çıkardık" ifadelerini kullandı.


Elekrikli ve otonom sürüş özelliklerine sahip yerli otomobil, piyasaya 5 farklı modelle çıkacak ve yatırım bedeli 3 milyar euronun üzerinde olacak.

www.yeniakit.com.tr

ETİKETLER : GÜNCEL
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ