Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kudüs Tasarısının Kabul Edilmesi Dünya Basınında

Dünya basını, Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesine geniş yer verdi.
Bu haber 2017-12-22 11:08:17 eklenmiş ve 303 kez görüntülenmiştir.
Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

ALMANYA

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung, ABD Başkanı 'ın şantaj denemesinin açıkça başarısızlığa uğradığını vurguladı.

Haberde Trump'ın  kararını eleştiren karar tasarısının Türkiye ve Yemen tarafından BM Genel Kuruluna getirildiği ve kabul edildiği anımsatıldı.

Gazetede ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in fotoğrafına yer verilerek, fotoğrafın altına da "Mafya metotlarıyla" ibaresi eklendi.

Süddeutsche Zeitung da BM'de alınan kararla ABD'nin Kudüs kararının geri çekilmesinin istendiği ifade edildi.

Zeit gazetesinin haberinde ise BM'de Trump'ın Kudüs kararının "yok" hükmünde ve geçersiz olduğu kararının alındığı belirtildi. Haberde, BM Genel Kurulu tarafından Trump'ın Kudüs kararını kınayan karar alındığı vurgulandı.

Tageszeitung gazetesi de "Tehdide rağmen karar" başlığını kullandığı haberinde, BM Genel Kurulunun ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararından dolayı derin üzüntü duyduğunu ifade ettiği, aralarında Almanya'nın da bulunduğu 193 ülkeden 128'nin tasarıya onay verdiğine dikkati çekti.

Welt gazetesi de "Almanya da ABD'nin Kudüs kararını kınıyor" başlığıyla verdiği haberinde, BM Genel Kurulunun büyük çoğunluğunun, ABD'ye Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etme kararını geri almasını istediği kaydedildi. Haberde, tasarının bağlayıcı olmadığı ancak sembolik etkisi olduğu belirtildi. 
Spiegel dergisi de Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak kabul etmesiyle yoğun eleştiri aldığına işaret ederek, BM Genel Kurulunun ABD Başkanı'nın bu karardan dönmesini talep ettiğini aktardı.

Haberde, Genel Kurul öncesinde açıkça BM üyelerinin tehdit edildiğine de yer verildi.

İspanyol basını, ABD Başkanı 'ın  kararına karşı hazırlanan ve BM'deki oylamada kabul edilen karara geniş yer ayırdı.

"Trump'ın tehditlerine rağmen kararın BM Genel Kurulunda kabul edildiği" vurgulanan haberlerde, "193 ülkenin temsil edildiği Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamada ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan açıklamasına karşı bir karar alındı. Toplamda 128 ülke tasarıya destek verdi. ABD, İsrail, Guatemala, Honduras ve 5 diğer ülke, tasarıya karşı çıkarken aralarında Kanada ve Meksika'nın da olduğu 35 ülke çekimser kaldı. Bağlayıcı bir karar olmamasına rağmen ABD yetkilileri, oylama öncesinde birçok kez bu tasarıya destek verecek ülkeleri tehdit etti." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, Türkiye ve Yemen'in girişimiyle gerçekleşen BM Genel Kurul toplantısında kabul edilen tasarının geçen Pazartesi günü veto edilen tasarının benzeri olduğu vurgulandı.

Sol görüşlü El Pais gazetesi de "BM'deki 128 ülke, Kudüs ile ilgili Trump'ın açıklamasına karşı oy kullandı", El Mundo gazetesi, "BM Genel Kurulu, ABD'den Kudüs kararını değiştirmesini istedi", La Vanguardia da "BM, ABD'den Kudüs ile ilgili kararında geri adım atmasını istedi" başlıklarını attı.

İspanyol devlet televizyonu RTVE de haberlerinde "BM, Trump'ın tehditlerine rağmen ABD'nin Kudüs ile ilgili kararını kınadı." ifadelerini kullandı.

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

İNGİLTERE

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "BM kararı, Trump'ın beyanını reddediyor" başlığıyla duyurduğu haberinde, oylamanın ardından liderlerin yaptığı açıklamaları ve bazı tepkileri okuyucularına aktardı. BBC, tasarının Türkiye ve Yemen tarafından hazırlandığını belirterek, kararın bağlayıcı olmadığını anımsattı.

Bir diğer İngiliz haber kanalı Sky News de internet sitesinden yayımladığı ve haber bülteninde de yer verdiği haberinde, "İngiltere, 'ın 'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını reddetmek için BM oylamasına katıldı" başlığını kullandı.

Ayrıca Sky News, Trump'ın, BM oylamasında ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek verecek ülkeleri, yardımı kesmekle tehdit ettiğini de vurguladı. Kararın sembolik olduğunu bildiren Sky, gelişmelere ilişkin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun açıklamalarına da yer verdi.

Haberine, "BM, Trump'ın Kudüs'ü başkent olarak tanımasını reddetmek için ses getiren bir şekilde oylama yaptı" başlığını atan İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da oylamayla "Kudüs meselesinde ABD'nin uluslararası camiada bir kez daha izole edildiği" değerlendirmesinde bulundu.

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

HIRVATİSTAN

Hırvatistan'ın önemli gazetelerinden Jutarnji List'in, "BM, Trump'a karşı oy kullandı" başlıklı haberinde yalnızca 9 ülkenin ABD'nin tarafında yer aldığını ve Trump'ın 'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının, tüm tehditlere rağmen "geçersiz" sayılacağı vurgulandı.

Haber portallarından "Dnevnik" de "BM, Trump'ın Kudüs kararına ilişkin ne düşündüğünü açıkladı." ifadelerine yer verdiği haberinde, Hırvatistan'ın çekimser kaldığı ifade edildi.

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

AVUSTURYA

Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse, BM Genel Kurulunun  tasarısını kabul etme kararını, "ABD, Kudüs kararını geri çekecek" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete, ABD Başkanı 'ın kimi ülkeleri yardımların kesilmesiyle tehdit etmesine rağmen üye ülkelerin büyük çoğunlukla tasarıya "evet" oyu kullandığına dikkati çekti.

Der Standard gazetesi de BM Genel Kurulunun aldığı kararın ardından ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmek durumunda kalacağını, Kudüs tasarısını kabul eden 128 ülke arasında Avusturya'nın da yer aldığını aktardı.

BM Genel Kurulu kararını manşetine taşıyan ülkenin önemli gazetelerinden Kurier de haberinde 193 ülkeden 128'inin Kudüs tasarısını kabul ettiğini, buna göre ABD'nin Kudüs kararından geri adım atmak durumunda kalacağını vurguladı. Gazete, Filistinlilerin kararı memnuniyetle karşıladığını, buna karşı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise kararı "absürt" olarak nitelendirdiği kaydedildi.

 

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

SIRBİSTAN

Sırbistan'ın resmi haber ajansı TANJUG, "BM, Trump'ın kararını oyladı"

başlığını kullandığı haberinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Genel Kurulda Filistin'le ve 'ün statüsüyle ilgili bir dayanışma ortaya kondu. Biz bu dayanışmadan büyük bir memnuniyet duyuyoruz." sözlerine yer verildi.

Ülkedeki önemli gazetelerden "Politika" da "ABD ve İsrail, BM'de yenildi" ifadelerine yer verdiği haberinde, "ABD'nin tehditlerine rağmen BM, 'Kudüs'ün karakter, statü ve demografik yapısını' 128 oyla korudu." denildi.

Sırbistan'da yayın yapan "B92" de "Trump'ı kimler destekledi, kimler sırtını döndü?" başlığıyla yayınladığı haberinde, Sırbistan'ın "evet" oyu kullandığının altı çizildi.

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

İTALYA

İtalyan basını, BM Genel Kurulunda ABD Başkanı 'ın ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini 'e taşıma kararını Katalonya'daki seçimlerin ardından ikinci sırada gördü.

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, "BM Genel Kurulundan Trump'a tokat" başlığıyla duyurduğu haberinde, İtalya'nın da aralarında bulunduğu BM üyesi 128 ülkenin, Türkiye ve Yemen'in öncülük ettiği, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren karar tasarısını kabul ettiğini bildirdi.

Yüksek tirajlı gazetelerden Corriere della Sera da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına yönelik oylamayı, "BM, Kudüs'ün başkent olmasına hayır oyu kullandı" başlığıyla okuyucularına aktardı. Karar tasarısının Türkiye ve Yemen'in birlikte sunduğuna işaret edildi.

İtalyan haber ajansı ANSA da Türkiye ve Yemen'in girişimiyle hazırlanan karar tasarısının BM Genel Kurulundaki oylamasını, "BM, Trump'a karşı oy kullandı" başlığıyla verirken Genel Kurulun büyük çoğunluğunun ABD'nin kararına karşı olan tasarıyı kabul ettiği belirtildi.

Rainews kanalı da "BM Genel Kurulu, ABD'ye karşı: Karar tasarısına 128 'evet', 9 'hayır' oyu" başlığıyla BM'deki tarihi oylamayı izleyicilerine duyurdu.

 

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

MACARİSTAN

Macaristan'da yayımlanan Magyar Nemzet gazetesi de "Dünya, Trump'ın şantaj yapmasına izin vermedi" başlığını kullandı.

Haberde İngiltere ve Japonya gibi en yakın müttefiklerinin de oylamada ABD'yi yalnız bıraktığı, oylamanın 9'a karşı 128 "evet" oyuyla kabul edildiği hatırlatıldı.
Trump'ın tehdidine rağmen tüm İslam ülkelerinin aynı çizgide buluştuğu vurgulanan haberde, Macaristan'ın İsrail ve Trump'ı kızdırmamak için çekimser kaldığı kaydedildi.

 

 

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek'in en çok okunan gazetelerinden Dnevni Avaz, "BM Genel Kurulu,  tasarısını kabul etti" başlığını kullandığı haberde, BM Genel Kurulundaki oylamada tasarının 128 oyla kabul edildiği anımsatıldı.

BM'deki oylamada 35 ülkenin çekimser oy kullandığına işaret edilen haberde, "Bosna Hersek de çekimser kaldı" ifadelerine yer verildi. 
Ülkenin önemli gazetelerinden Oslobodjenje de "BM, Trump'un Kudüs kararına tepki gösterdi" başlığıyla verdiği haberinde, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının "hiçlik" olduğu belirtildi.

Oslobodjenje'nin haberinde Bosna Hersek'in çekimser oy kullanan ülkeler arasında olduğu ifade edildi.

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

BELÇİKA

Het Laatste Nieuws (HLN) gazetesi, haberinde "BM Genel Kurulu, Amerika'nın  kararını kınadı" başlığını kullandı.

Haberin girişinde "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın talihsiz kararı hemen geri almasını bekliyor" değerlendirmesine yer verildi. Kararın 128'e karşı 9 oyla alındığı anımsatılan haberde, Kanada, Arjantin ve Avustralya'nın çekimser kaldığı vurgulandı.

La Libre gazetesi, "Kudüs: BM'de büyük oranda kınandı, Washington tehditlerini yeniliyor" başlığıyla duyurduğu haberinde Cumhurbaşkanı Recep
Tayyip Erdoğan'ın uluslararası topluma Trump'ın mali yardımları kesme tehdidine aldırılmaması çağrısında bulunduğuna yer vererek, "ABD'nin konumuna en sesli muhaliflerinden birisi Türkiye." ifadeleri kullanıldı.

Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesi de "BM, Amerika'nın Kudüs'ü tanımasını reddetti: Filistin için zafer" başlığını kullandı.

Trump'ın tehdidine rağmen 128 ülkenin tasarıyı kabul ettiği belirtilen haberde, özellikle Kanada'nın çekimser oy kullandığını vurguladı. Haberde, ABD Başkanı Trump'ın tasarıya destek verecek ülkelere mali destekleri kesme tehdidine de değinildi.

Belçika devlet televizyon kanalı VRT, "ABD Başkanı 'ın Kudüs'ü tanıması, BM üyesi 128 ülke tarafından reddedildi" başlığıyla gelişmeyi izleyicilerine duyurdu. Trump'ın karşıt oy kullanacak ülkeleri tehdit ettiği anımsatılan haberde, sadece 9 ülkenin ABD'nin istediği yönde oy verdiği, NAFTA üyesi Kanada ve Meksika'nın ise çekimser kaldıkları belirtildi.

Belçika'nın en önemli gazetelerinden ve Fransızca yayımlanan Le Soir'de, "Kudüs'ün Statüsü: BM, büyük bir çoğunlukla ABD'nin kararını kınadı" başlığını kullandı. Haberde, ABD Başkanı Trump, tasarıya destek verecek ülkeleri maddi misillemeyle tehdit ettiği vurgulandı.

 

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

HOLLANDA

Hollanda'da Algemeen Dagblad gazetesi, "Trump, 'ü başkent olarak tanıma kararını geri çekmek zorunda" başlığını atarken Telegraaf gazetesi de haberi "BM, ABD'nin Kudüs kararını masadan sildi" başlığıyla duyurdu. Telegraaf, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın oylamanın sonucunu zafer olarak nitelendirdiğini belirtti.

De Volkskrant gazetesi de "Trump'ın tehditleri işe yaramadı: BM'nin büyük kısmı onun Kudüs kararını reddetti" başlığını kullanırken, "BM üyeleri, topluca Trump'ın Kudüs kararına karşı" başlığını veren kamu yayın kuruluşu NOS, yüzün üzerinde ülkenin Trump'a meydan okuduğunu yazdı.

 

Kudüs tasarısının kabul edilmesi dünya basınında

İSVİÇRE

Yaklaşık 250 bin trajı ve 1,5 milyon online ziyaretçisiyle İsviçre'nin ulusal yayın yapan tek gazetesi olan Blick gazetesi, haberi ön sayfadan duyurdu.
Blick, BM Genel Kurulunda alınan kararla "ABD'nin 'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmesi" gerektiğini vurguladı.
Haberde ret oyu kullanan 9 ülke arasında ABD, İsrail ve 4 ada ülkesinin yer alması okuyuculara aktarıldı. Ayrıca gazete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarına da yer verdi.

www.sabah.com.tr

 

ETİKETLER : dünya
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ