Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Serbest Bölgelerde Yeni Dönem Başlıyor

TBMM’de çeşitli maddeleri kabul edilen Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile kamulaştırma, teşvik, vergi ve ekip mantedariğine ilişkin düzenlemeler yapıldı.
Bu haber Teknik Elektrik Postası, Şubat 2017 - 195. Sayısında yayınlanmıştır.
Bu haber 2017-02-27 16:50:39 eklenmiş ve 493 kez görüntülenmiştir.

Kanun tasarısı, serbest bölgelerde yatırım ve izinleri kolaylaştırıcı değişiklikleri de içeriyor.

Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddelerine göre, Bakanlar Kurulu serbest bölge ilan edilen yerlerdeki arazi ve tesislerin acele kamulaştırılmasını kararlaştırabilecek.

Teşvikten Yararlanma

Kanunla, Katma Değer Vergisi Kanunu’ndaki fiziki serbest bölge tanımı ile Serbest Bölgeler Kanunu’ndaki tanım uyumlu hale getiriliyor.

Yasa tasarısıyla teşviklerden yararlanan kullanıcılar ve işleticiler ile diğer kullanıcılar ayrılıyor. Serbest bölge teşviklerinden yararlanmayan kullanıcılarla işletici şirketler, kanun kapsamında yararlanılmayan vergi ve vergi dışı teşviklerden yararlandırılacak.

Makine Tedariği

Serbest bölgelerdeki işletmelerde, yatırım amaçlı kullanılan makine ve ekipmanın bakım ve onarım ihtiyaçlarının Türkiye’nin diğer yerlerinde karşılanması, bölge faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atık ve hurdaların Türkiye’ye çıkarılmasına ilişkin usul ve esaslar, Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca müştereken belirlenecek.

Kaynak:itohaber.com

 

Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ