AB Yeşil Mutabakatı'nın Türk Ekonomisi ve İş Dünyası Üzerindeki Potansiyel Etkileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AB Yeşil Mutabakatı'nın Türk Ekonomisi ve İş Dünyası Üzerindeki Potansiyel Etkileri
İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, "Yeşil Mutabakat, yerel ve bölgesel ekonomileri etkileyecek. AB'de çok önemli bir dönüşüme sebep olmasıyla birlikte AB'nin Türkiye gibi yakın ticari partnerlerini de yakından ilgilendiriyor." dedi.

İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, Yeşil Mutabakat'ın, yerel ve bölgesel ekonomileri etkileyeceğini belirterek, "Ayrıca, toplum olarak da buna uyum sağlamamız gerekecek. Mutabakat, sadece AB'de çok önemli bir dönüşüme sebep olmasıyla birlikte AB'nin Türkiye gibi yakın ticari partnerlerini de yakından ilgilendiriyor." dedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği ve Advantage Austria tarafından organize edilen "AB Yeşil Mutabakatı'nın Türk Ekonomisi ve İş Dünyası Üzerindeki Potansiyel Etkileri" toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Kültürel İşler Müsteşarı Ariane Tinner moderatörlüğündeki toplantıya, İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, Escarus TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı AŞ Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı katıldı.

İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Thöni, toplantıda yaptığı konuşmada, AB Yeşil Mutabakatı kapsamında, AB ülkelerinin 2050 yılına kadar "karbon nötr" olmayı hedeflediğini, söz konusu hedef doğrultusunda, küresel ısınmanın da sınırlandırılacağını, bunun geri dönüşümün artırılması, ormanların yok olması ve vahşi tarım uygulamalarının engellenmesi gibi önemli konuları da içerdiğini söyledi.

Thöni, Yeşil Mutabakat'la birlikte önemli dönüşümlerin yaşanacağına işaret ederek, bu kapsamda, ulaşım, inşaat, tarım ve sanayi gibi sektörlerde önemli inovasyonların gerçekleştiğini anlattı.

Yeşil Mutabakat'ın sadece AB'nin kendisi için büyük değişiklikler getirmediğini belirten Thöni, "Şüphesiz, Yeşil Mutabakat, yerel ve bölgesel ekonomileri etkileyecek. Ayrıca, toplum olarak da buna uyum sağlamamız gerekecek. Mutabakat, sadece AB'de çok önemli bir dönüşüme sebep olmasıyla birlikte AB'nin Türkiye gibi yakın ticari partnerlerini de yakından ilgilendiriyor." diye konuştu.

Thöni, Yeşil Mutabakat'ın bölgesel iş birlikleriyle başarılı olacağını ifade ederek, "Türkiye ekonomisi ve toplumunun Yeşil Mutabakat dönüşümünün önemli bir parçası olacağından eminim." dedi.

teknikspot

Kaynak:Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TPAO'dan 88 yıl aradan sonra Basbirin'de yeni sondajÖnceki Haber

TPAO'dan 88 yıl aradan sonra Basbirin'de...

İşitme Engelliler Kadın Voleybol Milli Takımı olimpiyat şampiyonu olduSonraki Haber

İşitme Engelliler Kadın Voleybol Milli T...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar