Türk Prysmian Kablo’dan Kadın İstihdamına Tam Destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk Prysmian Kablo’dan Kadın İstihdamına Tam Destek

Türk Prysmian Kablo, fırsat eşitliğini destekleyen ve kadın istihdamına yönelik örnek projeleriyle kablo sektörüne ilham vermeye devam ediyor. İş gücündeki çeşitlilik ve kadın çalışan oranını artırmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren Türk Prysmian Kablo’da, yönetim kurulunun yarısı kadınlardan oluşuyor.              

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, cinsiyet eşitliği odaklı stratejileri doğrultusunda sektördeki öncü rolünü sürdürüyor. Şirketin sürdürülebilirlik vizyonundaki en önemli başlıklardan biri olan “iş gücündeki çeşitlilik ve kadın çalışan oranını artırmak” hedefi kapsamında 2022’nin ilk yarısında da çok sayıda önemli proje hayata geçirildi. 

Prysmian Group’un en önemli vizyonlarından birinin çeşitlilik, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği olduğunu ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, “Kadınların hayatın her alanında istedikleri şekilde var olması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. 

Türk Prysmian Kablo olarak İnsan Kaynakları politikalarında fırsat eşitliğine odaklandıklarını vurgulayan Özcan, bunun istihdam rakamlarına da yansıdığını sözlerine ekledi. Özcan, şöyle konuştu: “Uyguladığımız çeşitlilik politikaları sayesinde kadın çalışan sayımız her geçen gün artıyor. Haziran 2022 verilerimize göre 602 kişiye istihdam sağlayan şirketimizde, kadın çalışan sayımız 56’ya yükseldi. Toplam 29 olan orta kademe yöneticilerimizin 11’i kadın çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor. Yönetim kurulundaki kadın oranımız ise yüzde 50. Bu vizyonumuzu, aldığımız anlamlı ödüllerle de pekiştiriyoruz. 2020 yılında Sabancı Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye Kadın Direktörler Konferansı’ kapsamında ‘Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu’ ödülüne layık görülmüş olmamız, buna bir örnek.”

“Kadınlar var oldukları her alanı geliştiriyor”
Ülkemizde hala kadın istihdamının yetersiz olduğuna dikkat çeken Özcan, şunları söyledi: “Eğitimin ilk kademelerinden itibaren kız ve erkek çocukları arasındaki fırsat eşitliğini desteklemek, farklılıkların değerini artırmak ve bireyleri, benzersiz özelliklerini sergilemeye eşit yaklaşımlarla teşvik etmek, son derece büyük önem taşıyor. Ben de geleneksel olarak ‘erkek işi’ olarak görülen ‘kablo’ sektöründe kadın bir CEO olarak görev alıyorum.’’

STEM IT Programı ile 500 kadın çalışan alınacak
Prysmian Group bünyesinde küresel olarak devam eden STEM IT Programı, özellikle bilişim ve teknoloji alanlarında kadın istihdamının yükseltilmesi ve farkındalık yaratılması konusunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor. 

Türk Prysmian Kablo’nun da dâhil olduğu STEM IT programı, kadın istihdamına destek açısından büyük önem taşıyor. Grup, 2030 yılına kadar tamamen özel bir STEM IT programında kariyer yapmak isteyen yeni nesil kadınlara teknik ve bilimsel roller vermeyi ve 500’ün üzerinde kadın çalışanı bünyesine dâhil etmeyi hedefliyor.

teknikspot

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnşaat Projelerinde Günsan Şıklığı Referans Bahçeşehir ve Kiler GYO Projelerinde Modüler Seri Yer AldıÖnceki Haber

İnşaat Projelerinde Günsan Şıklığı Refer...

Siemens, RDG200 Termostatını Yeni CO2 İzleme ve Kontrol Özellikleriyle SunuyorSonraki Haber

Siemens, RDG200 Termostatını Yeni CO2 İz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar