Kullanılmayan eski cihazlar altın değerinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kullanılmayan eski cihazlar altın değerinde

Eskişehir’de yaşayan bir tamirci internetten izlediği videolardan sonra hurda telefon ve çeşitli elektronik cihazlar toplayarak ana kartlarını ayırmaya başladı. Genç telefon tamircisi Hıdır Yıldız, “Ana kartların üzerindeki sarı alaşımlarda 14 ve 22 ayar değerinde altın mevcut” dedi.

Pek çok elektronik cihazın içindeki devrelerde bir miktar iletken özelliği taşıyan metallerin olduğu biliniyor. Ana kartlar başta olmak üzere birçok baskılı devre kartlarında altın da mevcut. Bazı teknisyenler veya mühendisler bu devrelerden altın çıkarmak için bolca biriktiriyor.

Eskişehirli telefon tamircisi Hıdır Yıldız, ana kartların üzerindeki altın kaplama iğneleri sökmek için kentteki hurdaya çıkan telefonları ve diğer elektronik cihazları biriktirmeye devam ediyor.

Dükkanındaki kutuların içerisinde bulunan kullanılamaz haldeki telefon ve notebook gibi cihazların kendisi için bir servet olduğunu anlatan 30 yaşındaki Yıldız aynı zamanda boş vakitlerinde ise onları parçalayıp ana kartlarını ayırdığını dile getirdi.

Bu işe bir gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Yıldız, “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99’u altındır” şeklinde konuştu.

“İNTERNETTEN ANA KARTLARIN ÜZERİNDEKİ ALTININ NASIL AYRILDIĞINI İZLEDİM”

Dükkânında biriktirmeye devam ettiği elektronik cihazlar ile görenlerin dikkatini çeken genç telefon ustası Yıldız, “Bir gün İstanbul’dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kilosu ile belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı” dedi.

“Ana kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları fark ettim” diyen Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim birçok videodan sonra da bunların altın olduğunu tasdikledim. Elimdeki 200’e yakın hurda telefonu arkadaşım ile beraber sökerek ana kartlarını ayırdık. Araştırmalarımıza göre kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik. Telefonlardaki altın maddesi ise içerisindeki çeşitli şebekeleri ve interneti desteklemek amacı ile mühendisler tarafından iyi bir aktarım gücü olduğu için montajlanmış. Ana kartlar sadece telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır.”

Kaynak: İHA

Kaynak:İhlas Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1 milyonu aşkın öğrencinin 27 milyar liralık borcu silindiÖnceki Haber

1 milyonu aşkın öğrencinin 27 milyar lir...

FETÖ'nün izdivaç sorumlusu yakalandıSonraki Haber

FETÖ'nün izdivaç sorumlusu yakalandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar