Güney Koreli kule üreticisi CS Wind'in Türkiye'deki ikinci fabrikasının açılışı yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güney Koreli kule üreticisi CS Wind'in Türkiye'deki ikinci fabrikasının açılışı yapıldı
Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind'in Üst Yöneticisi Gim Seong-gon, Türkiye'de ikinci fabrikalarının açılışını yapmaktan son derece mutluluk duyduklarını belirtti.

Seong-gon, CS Wind'in Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) ikinci kule üretimi fabrikasının açılış töreninde, iki ülkenin tarihi boyunca beraber kurdukları farklı alanlardaki iş birliklerinin ekonomi alanına da yansıdığını söyledi.

CS Wind grubunun 40'ıncı yıl dönümünü Türkiye'de kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Seong-gon, "İkinci fabrikanın açılışını da bu sebeple burada beraber yapmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Bugün özellikle CS Wind'in dört yıl içinde geldiği noktayı vurgulamak isterim. 2018'de CS Wind Turkey kurulduğu zaman toplam 82 personeli varken şu anda bu sayı 500'e ulaşmıştır. Aynı şekilde 2018'de iki parça üretim yapılmaktayken ilk hedefimiz olan haftada 20 parça üretim hedefimize ulaşmış olup, daha sonrasında da kendimize rekabetçi yollar belirleyerek ilerlememize devam etmekteyiz." dedi.

Seong-gon, 4 yıl önce Türkiye'de faaliyete başladıklarında sadece yurt içinden sipariş aldıklarını, bugün ise Avrupa, Amerika ve Orta Doğu'ya ihracat yaptıklarını ifade etti.

Yeni hedeflerinin haftada 50 parça üretmek olduğunu belirten Seong-gon, "2022 senesi itibarıyla siparişlerimizi yüzde 95 oranında ihracat üzerine yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yardımlarıyla Türkiye'de yaptığımız yatırımlara yeni bir platform ekleyerek deniz üstü (offshore) rüzgar kuleleri imalatı noktasında yeni projelerimiz bulunmaktadır. Hedefimiz, yeni değerler üreterek Türk ekonomisine katkıda bulunmaktır, istihdam noktasında büyük hedefler gerçekleştirmektir. Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor olmaktan, ihracat noktasında katkı sağlamaktan oldukça memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

"Yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranına sahibiz"

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılından bu yana yaptığı reformlarla Türkiye'ye 19 yılda 240 milyar dolar yatırım geldiğine dikkati çekti.

Bu tutarda Güney Koreli yatırımcıların 3 milyar doların üzerinde paya sahip olduğunu söyleyen Dağlıoğlu, "Şu ana kadar Türkiye'de 400 Koreli şirket var. Çok ciddi bir iş topluluğundan bahsedebiliriz. Yatırımın gerçekleşmiş olduğu sektör de çok özel bir sektör. Dünyadaki güncel gelişmelere baktığımız zaman sürdürülebilirliğin, yeşil enerjinin öneminin arttığı bir dönemde Türkiye çok güçlü bir yenilenebilir enerji ekipman üretim kapasitesine sahip hale geldi." ifadelerini kullandı.

teknikspot

Kaynak:Anadolu Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Doğal gaz bağlantısı bulunan adresten ikinci defa bağlantı bedeli alınmayacakÖnceki Haber

Doğal gaz bağlantısı bulunan adresten ik...

Türkiye'nin güneş enerjisi sektörü Almanya'da tanıtıldıSonraki Haber

Türkiye'nin güneş enerjisi sektörü Alman...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar