Dünyanın İlk Yüzde 100 Biyodizel Jeneratörü Türkiye’de

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünyanın İlk Yüzde 100 Biyodizel Jeneratörü Türkiye’de
Bakan Varank, dünyanın tamamen biyodizel ile çalışan ilk jeneratörü, prototip olarak Türkiye’de üretildiği Arken Jeneratör’ü ziyaret etti.

Dünyanın tamamen biyodizel ile çalışan ilk jeneratörü, prototip olarak Türkiye’de üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, prototipin üretildiği Arken Jeneratör’ü ziyaret etti. Buradaki incelemeler sırasında yetkililerin kendisine biyodizel jeneratörle ilgili müjde verdiğini ifade eden Bakan Varank“Dünyanın ilk tamamen biyodizel yakıtlı jeneratörlerini prototip olarak üretmişler. Bunu da özellikle çevreci kaygıları olan sektörlere satmayı planlıyorlar.” dedi.

Varank, Türkiye’nin önemli bir üretim ülkesi olduğunun altını çizerek “Muhalefetin sıkça eleştirisi var. Diyorlar ki; ‘Türkiye’de üretim mi var, Türkiye’de fabrika mı var?’ Ama onların kafası geçmişte kalmış. Sadece devletin fabrika yaptığı zamanlarda kalmışlar.” diye konuştu.

Bakan Varank, Arken Jeneratör’ün İstanbul’daki fabrikasını ziyaret etti. Ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı Alaatdin Birkan Yüksel, yürüttükleri çalışmalar ve şirketin geleceğe dönük planları hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi.

Fabrikadaki incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Varank şunları kaydetti:

“72 ülkeye Türkiye’den elektrik jeneratörü satan bir firma”

“Geçen gün bir sosyal medya paylaşımı yaptım. Sık sık ülkemizdeki üretim tesislerini, fabrikaları, yeni girişimleri ziyaret ediyorum. Buradaki arkadaşlarımız da bana sosyal medyadan ulaştı. Sayın bakanım, ‘Bizi de ziyaret edebilir misiniz?’ dediler. Ben de geldim.

3 İTÜ’lü elektrik mühendisinin kurduğu bir girişim diyebileceğimiz bir jeneratör fabrikasını ziyaret ediyoruz. Arkadaşlarımızın gayretinden, gösterdikleri çabadan etkilendim. Arken Jeneratör kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen 3 kişi başlayıp şu anda 300 kişiyi istihdam eden önemli bir marka haline gelmiş. Cirolarının yüzde 50’sini ihracattan elde ediyorlar. 72 ülkeye Türkiye’den elektrik jeneratörü satan bir firma.

Jeneratör sektörü günden güne değişiyor. Sadece dizel, benzinli motorlara dayalı jeneratörlerin yanı sıra hibrit çözümler var. Güneş enerjisine dayalı çözümler var. Arken’in en güçlü yanlarından bir tanesi ‘terzi usulü’ diyebileceğimiz projeye özel, spesifik işler yapabilmeleri. Geleceğe dönük projelerimizde nasıl kendilerinden faydalanabiliriz bunları konuştuk.

“Burada gördüklerimden gerçekten memnun oldum”

Bize bir de müjde verdiler. Dünyanın ilk tamamen biyodizel yakıtlı jeneratörlerini prototip olarak üretmişler. Bunu da özellikle çevreci kaygıları olan sektörlere satmayı planlıyorlar.

Türkiye, önemli bir üretim ülkesi. Genç beyinlerimizin, girişimcilerimizin gayretleriyle ülkemizin ekonomisi günden güne büyüyor, gelişiyor. Burada da 3 İTÜ’lü girişimcinin kurduğu bir girişimin nasıl büyük bir marka haline geldiğini, fabrikaya dönüştüğünü görmüş olduk. Burada gördüklerimden gerçekten memnun oldum. Arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. İnşallah, Arken markasını dünyanın 72 değil 172 ülkesinde görürüz, cirolarının daha fazlasını ihracattan elde ederler.

Türkiye’nin her tarafını gezerek girişimcilerimizi, üreticilerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz. Bunu bir sebepten dolayı daha yapıyoruz. Muhalefetin sıkça eleştirisi var. Diyorlar ki; ‘Türkiye’de üretim mi var, Türkiye’de fabrika mı var?’ Ama onların kafası geçmişte kalmış. Sadece devletin fabrika yaptığı zamanlarda kalmışlar. Dünyada kendisi fabrika kuran bir ülke kalmadı. Belki Kuzey Kore falan vardır ama dünyanın hiçbir G20 ülkesi artık devlet olarak fabrika yapmıyor. Özel sektörü, müteşebbisleri destekliyor. Onlar da bu dinamizmle ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer sağlıyorlar.

“Yüzde 100 biyodizel ile çalışan jeneratörümüzün prototipini yaptık”

Arken Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel de şunları söyledi: Vatanımıza, milletimize nasıl bir değer üretebiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Standart jeneratörlerimizi üretirken bunlarla ilgili otomasyon, senkron gibi noktalarda da mühendislerimiz çalışıyor. Yüzde 100 biyodizel ile çalışan jeneratörümüzün prototipini yaptık. Hibrit solar sistemlerle ilgileniyoruz.

Arken Jeneratör, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu Alaadtin Birkan Yüksel, Recep Aşırok ve Kemal Teryaki tarafından 2012’de İstanbul’da kuruldu. Yüzde 100 Türk sermayeli şirket, 300 personeliyle dizel ve benzinin yanı sıra biyodizel, hibrit ve güneş enerjili sistemler üzerinde de çalışmalar yürütüyor. 2020’de 20 milyon dolarlık ciro yapan şirket, bu cironun yarısını ihracattan elde etti.

Arken Jeneratör’ün prototipini ürettiği biyodizel jeneratör, hayvansal ve bitkisel atıklardan oluşan dizelin geri dönüşüm olarak kullanılması prensibine dayanıyor. Yüzde 100 biyodizel ile çalışır hale getirilen jeneratörün patentini de alan Arken Jeneratör, orta vadede prototipini ticarileştirmeyi planlıyor.

teknikspot

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altın Üretiminde Rekorlarla Dolu Son 5 YılÖnceki Haber

Altın Üretiminde Rekorlarla Dolu Son 5 Y...

ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve karlılığına ulaştıSonraki Haber

ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış v...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar