Deprem için 2,4 milyar $’lık dış finansman sağlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem için 2,4 milyar $’lık dış finansman sağlandı
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeler için bu yıl Avrupa Konseyi Kalkınma, Dünya, Avrupa Yatırım, İslam Kalkınma ve Asya Altyapı Yatırım bankalarından yaklaşık 2,4 milyar dolarlık dış finansman sağladıklarını bildirdi. Şimşek, "Bölgedeki ihracatçılar ile işletmelerin tarım ve gıda projeleri desteklenecek" dedi.

Asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sarmak için sağlanan finansman 2,4 milyar doları buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin sağladığı dış finansman kaynaklarına ilişkin bilgi verdi.

Bölgenin yeniden inşası amacıyla kullanılacak

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı hasarların giderilmesi ve bölgenin yeniden inşası amacıyla dış finansman temini çalışmalarının devam ettiğini belirten Şimşek, bu kapsamda Asya Altyapı Yatırım Bankasının Türk Eximbank’a 100 milyon dolar finansman sağladığını ifade etti.

"Dış finansman için yeni girişimlerimiz olacak"

 

Şimşek, söz konusu finansmanla depremden etkilenen illerdeki altyapıların onarımı ve geliştirilmesine yönelik ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalara destek olunmasının amaçlandığına işaret ederek, “Ayrıca İslam Kalkınma Bankasından da Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasına 100 milyon dolar tutarında finansman sağladık” dedi. Bu kaynağın, depremden etkilenen bölgede ve bu bölgeyle ilişkide bulunan işletmelere yönelik tarımsal ürünler ve gıda güvenliği projelerinin finansmanı için kullanılacağını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

“Deprem bölgesinin kalkındırılması amacıyla bu yıl Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankasından olmak üzere yaklaşık 2,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladık. Hem yıl sonuna kadar hem de önümüzdeki yıl içinde uygun koşullu dış finansman sağlama girişimlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Sağlanan bu finansman imkanlarıyla depremden etkilenen illerdeki ihracatçı firmalar ile bu bölgedeki işletmelerin tarım ve gıda projeleri desteklenecek.” Mehmet Şimşek, daha önce de Avrupa Yatırım Bankasından deprem yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon euro finansman sağlandığını açıklamıştı.

Kaynak:Dünya Gazetesi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
100 binin üzerinde EYT'linin dosyası onaylanmadıÖnceki Haber

100 binin üzerinde EYT'linin dosyası ona...

2024 yılını sallayacak 10 Türk araç ve silahıSonraki Haber

2024 yılını sallayacak 10 Türk araç ve s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar