Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

“Başarılı Olabilmek Doğru Adım Atmaktan Geçer”


Bu makale 2014-06-27 03:59:15 eklenmiş ve 626 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Gelişmiş ülkelerde kültürel yapı farklılıklarından dolayı yıllar önce başlatılan pek çok çalışma ülkemizde yeni yeni konuşulmaya başlanmaktadır. Marka, patent ve endüstriyel tasarım tescillerini içeren sınaî mülkiyet haklarının öneminin de ülkemizde her geçen gün daha iyi anlaşıldığı görülmektedir. Özellikle firmaların yurtdışına açılmalarıyla birlikte bu tescillerin bir zorunluluk görmüşlerdir.
 
Bugüne kadar isimlerin baş harfleri, yörelerin isimleri gibi tescilini yaptırdığımız pek çok isim marka olmaktayken, günümüzde marka tescili almak artık bu kadar kolay olmamaktadır. Çünkü artan marka müracaat sayıları, tüm dünya ülkelerinde tescil ettirilerek korunacak isimlerin bulunmasında yeni tekniklere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ayrıca firmaların gelecek değerleri arasında maddi varlıklarından daha çok ön plana çıkan marka isimlerinin, ülkelere göre yazılış ve okunuş farklılıkları gözetilerek oluşturulması gerektiği görülmektedir.
 
Kaliteli, ucuz ve pazarın talebine göre üretim gibi kriterlerin yanında marka oluşturmanın da pazarlama açısından son derece önemli olduğunun farkına varılması gerekmektedir. Aynı şekilde oluşturulan markanın taklitçilerine karşı yasal yoldan koruma altına alınması da en az oluşturma süreci kadar önem arz etmektedir.

Dünyadaki uzmanlar, marka üzerinde herhangi bir hak iddia edilebilmesi için markanın, kullanılmadan ve tanıtımı yapılmadan önce tescilinin alınması gerektiğini söylemektedirler.
Bununla birlikte, marka oluşturma kararı alan ve konu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran firmaların, kullanılacak markanın telaffuz kolalığı, değişik bölgelerde farklı anlama gelip gelmediği, pazarlanacak ürün veya hizmetle bütünlük sağlayıp sağlamadığı, hitap ettikleri tüketici kitlesi gibi ayrıntılara oldukça önem vermeleri göz ardı edilmemelidir.
 
Dünya dillerinde okunuşu ve yazılışı sorun olan bir markanın firmaya ne tür bedeller ödettirdiğini “Nova” markasının İspanya’da yaşadığı hezimet çok net bir şekilde ifade etmektedir. Amerikan otomobil firması Chevrolet’in hiçbir araştırma yaptırmadan İspanya’da satışa sunduğu otomobillerde, İspanyolca “yürümez” anlamına gelen ‘Nova’ markasını piyasaya sürmesi ile birlikte satamadığı otomobillerden ettiği zarar çok büyük olmuştur. Bu çalışmalar doğru bir yapının kurulmasında araştırma yapma ve zaman harcamanın zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

Bulunduğumuz sektörde yıldızı parlayacak markalar olmamızın önündeki tek engel doğru stratejilerle hareket etmememizdir. Markanın birinci basamağını oluşturan isim konusunda doğru adım atıldığı zaman marka tescil süreci dâhil, marka yönetimi ve bu markanın ticarileştirilmesine kadar bütün süreçlerin doğru bir şekilde işlediği görülecektir. Dünya markası olabilmenin yolu da bu aşamaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden geçmektedir.
 
Güzel günler dileklerimle,
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ